Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Rytíř živých mrtvých

Od okamžiku, kdy byla zveřejněna dramatická přiznání Chálida Šejcha Mohameda, se s morálním rozhořčením nad jeho zločiny objevují také pochybnosti.

Fotografie: Slavoj Žižek. - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Slavoj Žižek. - Autor: Archiv • Autor: Respekt

Slavoj Žižek

(1949) je postmoderní filozof slovinského původu, který se proslavil originálním výkladem prací francouzského teoretika pschychoanalýzy Jacquesa Lacana a svými eseji o populární kultuře a mnoha dalších oblastech moderního života od fundamentalismu až po multikulturalismus či výklad filmů Davida Lynche. Žije střídavě v Londýně, kde je ředitelem Birbeck Institute for the Humanities, a v Lublani.

Od okamžiku, kdy byla zveřejněna dramatická přiznání Chálida Šejcha Mohameda, se s morálním rozhořčením nad jeho zločiny objevují také pochybnosti. Dá se jeho tvrzením věřit? Co když toho přiznal víc, než opravdu spáchal, protože chtěl z obyčejné marnivosti zůstat v paměti lidstva jako velký stratég terorismu – anebo byl naopak ochoten přiznat všechno možné, jen aby už byl konec s tím simulovaným „topením“ a dalšími technikami výslechu?

Ilegální zločinci

Pokud bylo na této situaci něco překvapujícího, tak to ani tak nesouviselo se samotným přiznáním, jako spíše s faktem, že po mnoha letech se poprvé připustilo, že mučení je normální věc, a že bylo prezentováno jako cosi přijatelného. Z etických důsledků, které z toho plynou, by nás všechny měla bolet hlava.

Hrůznost Mohamedových zločinů je jasná a děsivá, ale stojí za to poznamenat, že Spojené státy zřejmě nejsou schopny zacházet s ním tak, jak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].