Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Trendy

Dvojčata posedlá politikou

V poslední době to jde s mou zemí z kopce. Mám pocit, že mi někdo tu moji zemi bere, že mi ji krade a používá ke svým vlastním cílům, kterým dost dobře nerozumím a které mi připadají dosti podezřelé.

Fotografie: Andrzej Stasiuk. - Autor: Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Andrzej Stasiuk. - Autor: Archiv • Autor: Respekt

Andrzej Stadium

(1960) je polský prozaik, básník a publicista. Je autorem souboru povídek Mury Hebronu (1992) a románu Biały Kruk (1995). U nás vyšly Haličské povídky (2001) a Jak jsem se stal spisovatelem (2004). Minulý rok se dočkala překladu kniha Dukla. Od roku 1987 žije v Nízkých Beskydech, kde založil nakladatelství Czarne. To se zaměřuje na publikování talentovaných literátů ze střední Evropy.

V poslední době to jde s mou zemí z kopce. Já sám se v ní, ačkoli žiji v ústraní, necítím nejlépe. Mám pocit, že mi někdo tu moji zemi bere, že mi ji krade a používá ke svým vlastním cílům, kterým dost dobře nerozumím a které mi připadají dosti podezřelé.

Zřízení pro lůzu

Od jisté doby to vypadá, jako kdyby se v mé zemi nedalo žít ničím jiným než politikou. Vláda dvojčat, vláda bratří Kaczyńských, zpolitizovala až k samotným hranicím únosnosti celou sféru veřejného života. Naprosto zpolitizovala minulost a podobně se snaží zpracovat také budoucnost.

Před nějakou dobou jeden z nich, premiér, před veřejností prohlásil, že „minulé státní zřízení bylo zřízením vytvořeným pro lidskou lůzu“. Tímto arogantním, pohrdavým a pro politika krajně nevhodným způsobem odsoudil životy a činy milionů lidí žijících v Polsku před rokem 1989.

Samozřejmě, socialistický systém nebyl spravedlivý a byl značně represivní, ale miliony lidí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].