2007-433-mobr-06A.gif
2007–433-mobr-06A.gif • Autor: Respekt

2007-433-vobr-06A.jpg
Fotografie: Raději plnou, příští pumpa je až u Mnichova. (Čerpací stanice na zemní plyn v Praze) – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Zatímco Leonardo di Caprio si zvyšuje popularitu řízením toyoty s elektromotorem, česká celebrita Jiří Korn se rád fotografuje se svým černým benzinovým bumbrlíčkem zn. Jeep. Průkopníci alternativního automobilismu v tuzemsku jsou zatím „bezejmenní“.

Cítím se lépe

Hana Gabrielová (29) jezdí na ostropestřec mariánský nebo řepku – tedy na olej z těchto rostlin. Netankuje u Shellu nebo ÖMV, ale v hypermarketu Globus, v Bille nebo na zemědělských farmách. Tahle pracovnice neziskovky z Českých Budějovic si loni v červenci koupila ojetého, devět let starého golfa na dieselový pohon a o dva měsíce později si nádrž nechala upravit tak, aby mohla jezdit na biopaliva. „Jezdím třeba na semináře o klimatických změnách, dělám ekologické poradenství zemědělcům, a kdybych tam dorazila dýzlákem, tak by si ti lidi asi řekli: Co nám tahle paní může povídat?“ vypráví slečna Gabrielová o důvodech svého rozhodnutí přejít na ekologický styl dopravy.

Přestavení auta na rostlinný pohon stojí 25 tisíc korun. Do vozu, který stále startuje na naftu, je třeba instalovat druhou nádrž – na olej – a těleso na jeho ohřívání. Palivo na sto kilometrů jízdy teď řidičku vyjde zhruba na sto deset korun místo předchozích sto padesáti, navíc se cítí lépe. Vypouští do světa méně skleníkových plynů, než kdyby tankovala naftu nebo benzin.

Bankovní úředník Milan Matušík …

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte