mobrazek_342.gif
mobrazek_342.gif • Autor: Respekt

vobrazek_342.jpeg
Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jste pětatřicetiletý muž a pomocí internetu kritizujete vládu. Své názory anonymně uveřejňujete na jisté webové stránce, píšete e-maily lidem podobného smýšlení. Pak se ovšem kolem vás začnou stahovat policejní smyčky. Firma, u níž jste si zřídil e-mailovou schránku, prozradí vaši identitu úřadům. Vzápětí putujete na osm let do vězení. Takový příběh se odehrál v roce 2003 v Číně. Před několika dny na něj upozornili Reportéři bez hranic, nevládní organizace zabývající se ochranou svobody slova. Odsouzeným je bývalý čínský úředník Li Č’ a v roli firmy, na kterou padá vina za jeho uvěznění, vystupuje americká společnost Yahoo!.

Firma se brání tím, že musí respektovat zákony země, v níž podniká. Nezbývá jí tedy než žádosti místních úřadů o informace vyhovět. Zároveň prý Yahoo! nepozná, zda se taková žádost týká běžné kriminální činnosti, nebo zda souvisí s politikou. Může to být pravda, ani čeští poskytovatelé internetových služeb často netuší, z jakého důvodu od nich policie vyžaduje údaje o zákaznících. V Číně ale vládne represivní režim a podle Juliena Paina z Reportérů bez hranic tu nelze podnikat stejně jako v demokratické zemi. Společnost Yahoo! by se měla více zajímat o to, kdo a proč příslušný soudní příkaz vydal. A především by měla servery s poštou, blogy a dalšími materiály svých klientů přenést do USA. Pak by se musela řídit tamními zákony, nikoliv čínskými. Jenže firma to už udělat…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte