0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře4. 2. 20068 minut

Proroku, nezlob se

Neurazíš. Tak zní jeden z doplňků desatera, který přinesla praxe politické korektnosti. Dnes je v liberálním světě skutečně nemyslitelné používat hanlivé výrazy vůči menšinám a slabším.

14-mobr-23-petracek2.gif • Autor: Respekt
Fotografie: Hmm... já ho nepoznávám. (Karikatury, které pobouřily muslimský svět.) Repro Respekt • Autor: Respekt
Fotografie: Hmm... já ho nepoznávám. (Karikatury, které pobouřily muslimský svět.) Repro Respekt
Fotografie: Hmm... já ho nepoznávám. (Karikatury, které pobouřily muslimský svět.) Repro Respekt • Autor: Respekt

Neurazíš. Tak zní jeden z doplňků desatera, který přinesla praxe politické korektnosti. Dnes je v liberálním světě skutečně nemyslitelné používat hanlivé výrazy vůči menšinám a slabším. A pokud se někdo zapomene či se proti nim pouze neohradí, vzápětí narazí či alespoň vysvětluje jako nyní premiér Paroubek. Slova jako negr, teplouš či zlovolné vtipy o Romech do slušné společnosti prostě nepatří, aniž by toto omezení někomu vadilo, aniž by kdo šermoval svobodou vyjadřování. Teď však přišel otazník, problém a hned vykřičník. Jeho symbolem jsou hořící dánské vlajky v muslimském světě, bojkot dánských výrobků a ambasadoři odvolaní z Kodaně. Muslimové se cítí uraženi hanobením svého symbolu, které odstartovalo právě v Dánsku. Měla jím být už loni v září novinová reprodukce karikatur proroka Muhammada. Tím kladou otázky celé liberální společnosti. Zahrnuje přikázání neurazíš i náboženský symbol, který je jeho vyznavačům svatý? Přehluší úcta k němu svatost, kterou ctíme v podobě svobody slova? Vždyť satira není urážka. Leč vidíme, že univerzálně to neplatí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nemáme se za co stydět

Situace vypadá následovně. Evropským tiskem se lavinovitě šíří karikatury Proroka, pro liberály neškodné a publikované jen v rámci solidarity s Dány. Muslimským světem, jemuž víra zapovídá samo zobrazení člověka, natož Proroka, natož jeho karikaturu, se od severní Afriky po Indonésii neméně lavinovitě šíří…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc