Co udělá člověk, před kterým leží jednoduchý, ale časově náročný úkol? Pokud je mazaný, pokusí se sehnat pomocníky: práci, kterou by dělal měsíc, zvládne tucet lidí za tři dny. V této situaci byl před dvěma lety novinář Joshua Micah Marshall. Američtí republikáni tehdy odhlasovali zrušení závazku odstoupit ze své funkce, pokud budou soudně obžalovaní. Marshalla výsledky tajného hlasování rozčílily a chtěl zjistit, kdo hlasoval pro zpátečnickou změnu pravidel. Neexistoval ovšem jiný způsob než obvolávat jednotlivé politiky a mámit z nich odpověď. A tak raději poprosil své čtenáře: zavolejte svému republikánskému kongresmanovi, zeptejte se a pošlete mi odpověď. Společně zjistíme, jak se kdo zachoval.

Marshallův úspěšný nápad byl příkladem postupu, pro který se letos vžilo označení crowdsourcing. Termín je narážkou na outsourcing, tedy situaci, kdy si jedna firma objedná část výroby u firmy jiné. Díky stále většímu rozšíření internetu je dnes snadné nahradit firmu hravým internetovým davem (crowd).

Princip, kdy se uživatelé spojí a na požádání pomohou vyřešit nějaký zajímavý úkol, začal rychle nabírat na oblibě. Pravidelně využívat ho hodlá americký deník USA Today, jehož vydavatelství Gannett Company s ním má už první dobrou zkušenost. Čtenáři floridského deníku Fort Myers News-Press, který vydavatelství rovněž vlastní, s jeho pomocí přišli na to, proč řada tamních obyvatel dostala nesmyslně vysoké poplatky za inženýrské práce. Příběh o uvědomělých občanech měl…

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte