Ministerstvo životního prostředí přichází s návrhem zvednout v Bruselu povolenou hranici emisí skleníkových plynů pro Česko o 4 miliony tun oproti loňsku; jinak prý nejde udržet zdejší hospodářský růst (S českou trochou do komína, Respekt č. 46/2006). Děje se tak právě ve chvíli, kdy renomovaný tým britského vědce Nicholase Sterna zveřejnil svou na nejvyšší míru varovnou zprávu o hrozbě globálního oteplování, způsobeného právě těmito plyny. Co si s tím rozporem počít? Přinášíme úryvky z internetové debaty čtenářů Respektu.

Pohoda v montovně

Česká vláda je na první pohled ve věci plánovaného rozložení emisních povolenek pro průmysl a energetiku ve složité situaci. Jako členu Strany zelených mi není zcela příjemné komentovat rozhodnutí ministerstva životního prostředí navrhnout navýšení hrubého množství povolenek pro český průmysl na léta 2008–2012 o dalších 5% oproti stávajícímu stavu. Zároveň se jedná o velice konzervativní přístup ministerstva zohledňující i nadále plánovaný rozvoj průmyslových oblastí, jako je výroba automobilů či investičního strojírenství či uhelné energetiky. Přes upozornění Evropské komise tedy dále pokračujeme v trendu drobného růstu úhrnných emisí a tak trochu i v devalvaci snahy Evropy jako celku snižovat svou ekologickou stopu institutem povolenek.

Současná politika vládních investic, jak vidno, pod správou ODS nedozná žádné…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte