Starý kontinent vyslal na nebe družici jako předvoj velkého snu: dohnat v kosmu Ameriku a Rusko. Představte si, že se prodíráte neprůchodnou džunglí, ztratíte se a začínáte propadat panice. Pokud s sebou ale budete mít navigační přístroj napojený na projekt Galileo, budete moci svou polohu určit na metr přesně. Samozřejmě, že v Česku by stačilo vyšplhat na nejbližší kopec a rozhlédnout se, pro řadu firem a jiné zeměpisné oblasti to ale bude průlomová věc. Evropská unie už udělala první důležitý krok. Do vesmíru totiž vzlétla z kosmodromu Bajkonur raketa Sojuz, která dopravila na oběžnou dráhu kolem Země ve výši přibližně 23 tisíc kilometrů družici GIOVE-A. Média zajásala: máme první vlastní navigační družici ve vesmíru. Ve skutečnosti je to trochu předčasné radování. Tento satelit zatím není ani zkušebním prototypem družice plánovaného navigačního systému Galileo, pouze experimentální družicí, která má odzkoušet některé nové technologie. Nicméně jde určitě o projekt, který si zaslouží naši pozornost už dnes.

Do třetice všeho dobrého

Proč se vůbec Evropa snaží vybudovat vlastní navigační systém, když podobné družice už desítky let krouží kolem zeměkoule a každý, kdo si zakoupí navigační přijímač, je může s úspěchem používat? Je pravda, že existují již dokonce dva vzájemně se doplňující systémy: americký GPS a ruský GLONASS, které běžnému uživateli umožňují stanovit jeho pozici s přesností asi na osm metrů a s…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte