Je to příznačné výročí. Přesně před rokem byl prezidentem zvolen Mahmúd Ahmadínežád. A nyní přichází zřejmě poslední pokus o diplomatické urovnání nejvýbušnějšího plodu jeho vlády. Teheránu se ani s novými vyjednavači nepodařilo rozptýlit obavy Západu, že pod rouškou energeticky zaměřeného programu usiluje o získání jaderné zbraně. Spíše naopak. Íránská zpupnost, hrozby a výroky na adresu Izraele a popírání holocaustu jen přilily olej do ohně. Neuspělo ani úsilí evropské trojky (Francie, Německa a Velké Británie), ani nabídka Moskvy obohacovat uran na ruském území, ba ani splnění hrozby, že se věcí bude zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Kam Ahmadínežád svou neústupností Írán přivedl? Na pokraj mezinárodní izolace a před hrozbu uvalení sankcí? Anebo svým odmítáním „cizího diktátu“ jen odhalil bezmoc Západu a jeho neschopnost účinně čelit jaderné hrozbě? To jsou teď hlavní otázky. Zatímco Západ s nejtěžším kalibrem své vstřícnosti právě vyrukoval, čeká se na to, jak zareaguje Írán.

Radikálové: pozor na satana

Zatím nejvelkorysejší nabídku představil 6. června v Teheránu vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana: Íránci by měli výměnou za nabízené výhody přistoupit na požadavky Západu a vzdát se – přinejmenším dočasně – obohacování uranu. Solanův krok zabral ve světě. Podpořily ho nejenom Rusko a Čína, ale dokonce i Spojené státy, které navíc nabídly Íránu i přímé jednání. Rozhodnutí USA…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte