2006-934-mobr-02Bucho.gif
2006–934-mobr-02Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-934-vobr-02Bucho.jpg
Fotografie: Od kulometů k motocyklové slávě – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Zaslechneme-li dnes jméno František Janeček, většině se vybaví logo Goja a „nesmrtelný“ normalizační hudebník, který se téměř příslovečně etabloval v gründerské éře obnovy kapitalismu a pomohl jí dodat nepříjemnou pachuť. Přitom včera uplynulo 65 let od úmrtí „skutečného“ Františka Janečka, spjatého s logem Jawa a tím nejlepším, co kapitalismus, podnikavý duch, invence a odvaha znamenají. Není zdaleka jisté, co se příštím generacím vybaví při spojení Goja (Gott a Janeček). Naproti tomu je očividné, že byť zdejší trh postupně ovládly motocykly z Japonska, USA či Itálie, i nové generace si v Hrabalových knihách čtou o legendárních vítězstvích Františka Šťastného na Jawě (Janeček a Wanderer), nehledě na to, kolik lidí na jawách ještě jezdí. Mnozí si stále pamatují, že ačkoli zemědělskou kolektivizaci symbolizovaly mašiny z prostějovského Agrostroje, šlo o znárodněného nástupce úspěšné firmy Wikov (Wichterle a Kovařík). A do koupelen jsme si pořizovali karmy i v době, kdy se po stejnojmenné firmě (Karel Macháček) slehla zem. Některá loga se zkrátka vryla tak hluboko do povědomí, že přežila své zakladatele a stala se součástí běžné slovní zásoby. Jawa k nim patří.

František Janeček se narodil v roce 1878 ve východočeském Klášteře nad Dědinou. Ač z rolnické rodiny, sám chtěl studovat medicínu, ale otec prosadil techniku.…

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte