Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Východ proti západu

Nejmladší stát na světě je na pokraji chaosu. Východní Timor, který se po referendu konaném pod záštitou OSN v roce 1999 zbavil indonéské okupace, zachvátily nepokoje zahájené původně střetem mezi dvěma armádními frakcemi.

Nejmladší stát na světě je na pokraji chaosu. Východní Timor, který se po referendu konaném pod záštitou OSN v roce 1999 zbavil indonéské okupace, zachvátily nepokoje zahájené původně střetem mezi dvěma armádními frakcemi. Ozbrojené střety se přelily do ulic hlavního města Dili, kde noži, mačetami, foukačkami a luky a šípy bojují obyvatelé z východní části ostrovní země se soudy z její západní poloviny.

Východní Timor má necelý milion obyvatel a je nejchudší zemí jihovýchodní Asie. Zhruba 40% obyvatelstva žije pod hranicí chudoby, polovina nemá přístup k nezávadné vodě, řídké pracovní příležitosti se nacházejí téměř výhradně v zemědělství. Současné nepokoje mají svůj počátek v letošním březnu, kdy bylo z armády propuštěno 600 vojáků pocházejících ze západu země. Ti již dříve demonstrovali proti platové diskriminaci a po propuštění se bez prostředků stáhli do hor, odkud začali napadat své bývalé armádní kolegy a policisty.

Prezident Xanana Gusmao požádal o pomoc mezinárodní vojenské jednotky. V zemi se obratem začalo rozmisťovat 1300 vojáků z Austrálie, Portugalska, Malajsie a Nového Zélandu. Austrálie se z Východního Timoru stáhla teprve před rokem, kdy vypršel mandát OSN k zajištění stability země.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte