Překvapuje mě, že týdeník Respekt vidí problém vysoké nehodovosti na českých silnicích jen pod jedním úhlem (Český problém s rychlostí a Můj vůz můj hrad, Respekt č. 8/2006). Problém neodpovědnosti za volantem jistě není omezen na Česko a je společný nejen Evropě, ale i světu. V jiných zemích ho už ale řeší řadu let a desetiletí, a není pravda, že nižšího počtu mrtvých a zraněných na silnicích se dosáhlo jedině používáním „inteligentní represe“. To by mělo být zřejmé i z toho, že se často mluví o chování řidičů jako o kultuře, která se mezi zeměmi liší.

Účinné kampaně

Problémy s porušováním zákonů a pravidel silničního provozu mají hodně společného s problémy obecné kriminality. Přísné zákony a mnoho policistů na ulicích sice mohou část případných pachatelů odradit, ale bez všeobecného respektování zákonů většinou populace policejní aparát sám pořádek neudrží. Bodový systém a možnost odebrat řidičský průkaz jistě bude mít svou odstrašující hodnotu a je dobře, že zbabělé ministry dopravy konečně vystřídá někdo, kdo ví, že řidičský průkaz na Listině práv a svobod není. Odstrašení bude ale fungovat pouze úměrně tomu, jak často bude dopravní policie dodržování předpisů kontrolovat a jak důsledně. Mám smutné podezření, že i nadále budou kontroly četné na hlavních tazích, kde jezdí nejvíc řidičů, ale po okresních silnicích, podél kterých narůstají stále nové pomníčky zabitým, se budou i nadále prohánět nepřiměřenou rychlostí hazardéři.…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte