mobrazek_383.gif
mobrazek_383.gif • Autor: Respekt

vobrazek_383.jpeg
Fotografie: V Číně udeří El Niño a Polabí jako když najdeme. • Autor: Respekt

V dobách ledových se toky velkých českých řek ani zdaleka nepodobaly zkroceným plavebním kanálům dolní Vltavy a středního Labe. Tání sněhových polí na promrzlých půdách, které nepřijímaly vodu, způsobovalo četné povodně. Vznikaly složité říční systémy tzv. divočících řek složené ze spleti paralelních koryt, která se rychle zanášela sedimenty, překládala své toky a vytvářela celé štěrkové a pískové pláně, které jsou mimořádně dobře vyvinuty hlavně na Labi mezi Pardubicemi a Mělníkem.

Výsledkem této velkolepé říční činnosti je jeden velký ložiskový pás, který se naneštěstí kryje s osou „zlatého pruhu země české“. Tedy s těmi nejúrodnějšími půdami v Polabí a dolním Povltaví, kde zemědělská činnost trvá téměř bez přestávky již sedm tisíc let. Další tisíce let by mohla trvat, pokud bude na čem sít. O těžbu v říčních nivách má zájem několik velkých a řada drobných firem.

Těžba říčních štěrků a písků je plánována na více než třiceti lokalitách. Požadavky na zábory půdy jsou mimořádně velké a dosahují až kolem sedmi čtverečních kilometrů na jeden provoz! K tomu je nutné přičíst plochy nových komunikací, manipulačních prostorů a úpraven či alespoň rozšiřování současných cest a parkovišť.

Nové Třeboňsko?

Koncem ledna proběhlo v Bohušovicích nad Ohří nedaleko od Terezína referendum o těžbě písku. Hlasovat přišlo přes tisíc lidí, což je nadpoloviční většina. Pro těžbu…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte