mobrazek_20.gif
mobrazek_20.gif • Autor: Respekt

vobrazek_20.jpeg
Fotografie: Kirsan Iljumžinov – šachový fanatik v chudé zemi. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

V Kalmycku, jediném buddhistickém regionu Evropy, si prezident neláme hlavu tím, že přesluhuje ústavní termín. Důležitější jsou vztahy s Kremlem.

Čím je známé Kalmycko? Vlastně jen svou religiózní a lingvistickou výjimečností. Tato republika rozkládající se ve stepích pod Kavkazem představuje jedinou buddhistickou a mongolojazyčnou enklávu v Evropě. Podle kalmyckého studenta práv Volodi Davajeva je v zemi dalajlama nesporně populárnější než prezident republiky Kirsan Iljumžinov, nebo dokonce sám prezident Ruské federace Vladimir Putin. Jenže kalmycká realita má k buddhistickému ideálu daleko. Mnohem blíže má k postsovětskému „ideálu“ autokracie naroubované na místní tradice.

Ruska se vzdát nechceme…

Prezident země, buddhistický podnikatel a šachový fanatik Kirsan Iljumžinov, se zpočátku těšil obrovské popularitě národa. Byl zvolen v roce 1993 v pravděpodobně jediných skutečně demokratických volbách, které se v Kalmycku kdy konaly. Výrazným protikandidátem s obrovským renomé afghánského veterána byl tehdy pouze generálporučík Valerij Očirov. Na toho jsou Kalmyci dodnes velmi hrdí, zejména pro dospívající je vzorem hrdiny. Očirov ale neměl k dispozici dost peněz na volební kampaň. Ani značná popularita z války v Afghánistánu, kterou získal riskantními přelety s vrtulníkem, při nichž zachraňoval vojáky uvízlé v léčce, nestačila na Iljumžinovovy…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte