0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika5. 2. 20055 minut

Juščenko mezi miliardáři

Provázání politiky a byznysu, zpackaná privatizace, neuvěřitelná míra korupce a zejména téměř všemocní oligarchové – to není popis „tureckého“, ale současného ukrajinského hospodářství. Od 23. ledna vládne zemi prodemokratický a prozápadní prezident Viktor Juščenko, který se bude muset s těmito problémy co nejdříve vypořádat. Nový vůdce sice na předvolebních shromážděních naznačoval, že se zbohatlíky z postsovětské éry se bude veřejnost podrobněji seznamovat zejména v soudní síni, ale při podrobnějším pohledu se zdá, že si je tváří v tvář místním oligarchům buď vědom své bezmocnosti, nebo po jejich hlavách vlastně ani netouží.

Od dolů po fotbal

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Oligarchové – neboli miliardáři, kteří vydělali na svých stycích se státní správou a rozkrádáním státního majetku v neprůhledné privatizaci a neplacením daní – nyní ovládají většinu země. Vlastní nejen téměř všechen těžký průmysl včetně dolů, ale také banky, hotely či největší fotbalové kluby. Majetek oligarchů se počítá v miliardách dolarů.

Obvykle bývají ukrajinští oligarchové zjednodušeně zaškatulkováni do tří teritoriálních klanů – dnipropetrovský představuje zeť bývalého prezidenta Leonida Kučmy Viktor Pinčuk, kyjevský vedou šéf administrativy bývalého prezidenta Viktor Medvedčuk spolu s Hryhorijem Surkisem a třetí, který sídlí v Doněcku, má v čele nejmladšího a nejbohatšího ukrajinského oligarchu Rynata Achmetova.

Viktor Pinčuk se vrhl do podnikání jako…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc