Dramatické události, které proměnily předměstí Paříže v dějiště téměř guerillové války mezi radikálními skupinkami mládeže a policií, názorově rozdělily francouzskou vládu i společnost. Jedni mají za to, že zásah státu je reakcí na kulminující agresivitu výrostků a nezvladatelnost situace na předměstích, druzí se domnívají, že situace je naopak důsledkem politiky státu, který s těmito lidmi jedná jen pomocí obušku, pout a slzného plynu.

Jak se chovat k jiným

Ve čtvrtek 27. října vpodvečer spatřila policejní hlídka v Clichy-sous-Bois skupinku mladíků, jak přelézají téměř třímetrový plot do trafostanice. Zyed Benna a Bouna Traore, které o několik minut později zabilo vysoké napětí, a Muttin Altun, dodnes ležící s těžkými zraněními v nemocnici, nebyli „na útěku před policií“, jak psala některá česká média. Naopak – prokurátor v Bobigny již zahájil na základě záznamů z policejních vysílaček vyšetřování proti přítomným policistům za to, že se ani nepokusili mladíky od nebezpečného počínání odradit.

Co se přesně stalo během těch pár minut od chvíle, kdy policisté mladíky spatřili, do jejich smrti, je předmětem vyšetřování. Avšak zpráva o smrti Zyeda a Bouny se na předměstí obývaném z naprosté většiny potomky severoafrických přistěhovalců roznesla rychlostí blesku a již večer začaly první násilnosti a srážky s policií, které v dalších dnech gradovaly.

Poslední týden postního měsíce ramadánu zažila předměstí Paříže, zvláště…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte