mobrazek_1840.gif
mobrazek_1840.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1840.jpeg
Fotografie: Hledejte evidentní spekulaci. Mapa Respekt • Autor: Respekt

Stává se to tu běžnou praxí: stát halasně roztroubí, že chystá velký kšeft. Ale místo toho, aby si ho včas pojistil, například skoupil pozemky, které k tomu kšeftu jsou potřeba, tak si je nechá proklouznout mezi prsty. A když s údivem zjistí, že mu je někdo vyfoukl, následuje pomsta – nikoli ovšem na vinících, kteří pozemky neohlídali, ale na těch, kdo tu půdu vlastní. Jedna taková msta proběhla právě teď: tuzemští zákonodárci zákonem rozhodli, že vyvlastní majitele pozemků v okolí letiště Praha Ruzyně, kde má vyrůst nová přistávací dráha.

Jenom přesně zaškrtnout

Pražské letiště je poklad. Zatímco před revolucí v dobách zavřených hranic se cestující počítali na stovky tisíc ročně a v roce 1995 na tři miliony, letos jich bude přes 11 milionů. Praha se čím dál častěji stává nejen cílovou stanicí, ale především tranzitním místem, a pokud expanze jejího letiště bude pokračovat stejným tempem, do pěti let může předstihnout svého vídeňského rivala se současnými 14 miliony cestujících. Část téhle vize už letiště naplnilo – z půjčky Evropské investiční banky staví novou příletovou halu a chystá i výstavbu nové přistávací dráhy, protože stará – stejně jako současná hala – již kapacitně nestačí.

Ohledně naposled zmíněné stavby měl pro letiště loni v létě nastat den D. Dokončilo totiž projektovou dokumentaci nové dráhy, zjistilo si vlastníky pozemků a začalo…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte