Spisovatelka Libuše Moníková jedinečným způsobem vystihla českou normalizaci a Západ to ocenil. Tenhle měsíc by se dožila šedesáti let.

Česko-německá spisovatelka Libuše Moníková je právem řazena po bok světových autorů postmoderní prózy; jejími spřízněnci jsou například Thomas Pynchon v americké nebo Ingeborg Bachmannová v rakouské literatuře. Moníková experimentuje s texty a s realitou, tvoří mýty, propojuje žánry, k jejím hrdinům patří převážně emigranti a lidé „na cestě“, zvláštním znamením jejích próz je humor v nejlepších tradicích Haškova Švejka či filmových grotesek. Tak je tomu i v jejím nejznámějším románu Fasáda. Kniha, za niž obdržela prestižní německou Cenu Alfréda Döblina, byla přeložena do většiny evropských jazyků. Po bezmála 20 letech od prvního vydání se konečně objevila letos i v Čechách.

Pořád dokola

Podobně jako například Milan Kundera či Petr Král přijala i Moníková po své emigraci jazyk své nové vlasti a publikovala zásadně v němčině. Zůstává však daleko více svázána s rodnou zemí: odkazuje na české reálie, používá české fráze a slova, její hrdinové jsou většinou Češi. Také román Fasáda se odehrává větším dílem v Čechách, zachycuje příběhy české historie a kultury. Moníková vychází ze skutečné události (rekonstrukce zámku v Litomyšli, na níž se podíleli známí čeští umělci, např. Olbram Zoubek), a uplatňuje své široké znalosti historie, geografie, biologie apod. Nejde jí však o „poučení…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte