Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Fotografie: Mike Griffin – cvok, nebo geniální manažer? Foto NASA • Autor: Respekt
Fotografie: Mike Griffin – cvok, nebo geniální manažer? Foto NASA • Autor: Respekt

Ačkoli se nás reklama vytrvale snaží přesvědčit o opaku, není kromě obyčejné soli minerálů, které by udělaly člověku dobře. Minerály – tak jak je chápe přírodověda – jsou totiž lidskému organismu nepřátelské. Názorně je to možné demonstrovat na příkladu lomů, kde se pracuje se sbíječkami: vzduch je tam plný nerostného (minerálního) prachu, což u lidí, kteří jsou jeho účinkům dlouhodobě vystaveni, vede k nechvalně proslulé silikóze. O karcinogenních účincích dalšího typu minerálů – azbestů – už také byly popsány stohy papíru. Jedinou výjimku v rodině minerálů tvoří chlorid sodíku (NaCl) známý především pod označením kuchyňská sůl. Jak ale ukázala čerstvá studie, i ona od určitého množství tělu značně škodí. Indičtí výzkumníci sledující pracovníky solných dolů zaznamenali zvýšené procento dělníků s vysokým krevním tlakem i rizikem srdečních onemocnění. Příčina? Dlouhodobé vdechování solného prachu, který způsobuje hypertenzi. Experiment prokázal, že pouhých několik dnů dovolené stačí k tomu, aby se u postižených tlak vrátil opět do normálních hodnot.

Budoucnost patří nanotechnologiím. A to i v kosmickém výzkumu. Představy konstruktérů jdou až tak daleko, že by dnešní marsovská vozítka mohla být nahrazena zařízeními, která se podobají broukům. Takových miniaturních robotů by se dala na Mars vysadit celá armáda a mohli by překonávat i překážky pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v35.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.