Tváří v tvář válce s terorem a napjaté debatě o unijních účtech získává pro Středoevropany na významu spolek jménem Visegrád.

„Mám dojem, že po rozšíření EU se visegrádská spolupráce vyčerpá,“ odhadoval v Respektu loni v březnu politolog Jiří Pehe. A nebyl sám, kdo tehdy třináct let staré spojenectví čtyř postkomunistických sousedů odepisoval. Nesplnilo se to. Česko-maďarsko-polsko-slovenský spolek založený čtyřmi prezidenty ve Visegrádu přežil, i když jeho podstata zůstává stále trochu zamlžená. Zprávy o jeho činnosti pronikají k tuzemské veřejnosti většinou v podobě stručných zpráv či fotografií ze setkání premiérů či ministrů zahraničí. Podobné je to i u sousedů.

V mezinárodním výzkumu organizovaném v roce 2003 bratislavským Inštitútom pre verejné otázky považovalo spolek za smysluplný 56 % Slováků, 44 % Maďarů, 37 % Poláků a 35 % Čechů. „Visegrádu škodí, že nemá jeden ústřední orgán. A o dalších aktivitách se toho moc neví,“ říká Jana Rathsamová z Odboru států střední Evropy zdejšího ministerstva zahraničí, pod nějž visegrádská agenda spadá. Aktivitami, o nichž se neví, je zejména fond financující přes hranice různé kulturní či vzdělávací projekty. Od jeho vzniku před pěti lety se tak utratilo už více než čtvrt miliardy korun.

Z visegrádské mlhy vystupují další jasnější obrysy. Slovákům například Visegrád pomohl dostat se z mečiarovské izolace: všichni zbývající členové zásadně podporovali vstup Slovenska do NATO.…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte