v25.gif

2005/25

Koupit vydání
v24.jpg Vydání 12.–19. 6. 2005 v26.gif Vydání 26. 6. – 3. 7. 2005
Editorial
Editorial Marek Švehla Dámy a pánové, léto se blíží a s ním se i v Respektu objeví o něco méně politiky. Ještě předtím vám ale nabízíme <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242240-slovaci-ve-viru-reforem">reportáž ze Slovenska</A> o tom, jaký vliv mají na tamní lidi reformy, které velmi pravděpodobně neminou ani nás. Z reportáže vyplývá, že život pod reformami je trochu složitější, než je zatím česká pravice ochotna přiznat. Nicméně i při pohledu na Slovensko zůstáváme přesvědčeni, že jejich cesta je rozumná a potřebná. Z dalších článků bych rád upozornil na případ ocelářského magnáta Zdeňka Zemka, který se pozoruhodně dokázal zbavit miliardových dluhů a dál podniká. Můžete číst <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242050-vykoupeni-ocelarskeho-krale">komentář na straně 3</A> a <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242170-zemek-navzdy">reportáž na straně 9</A>. A do třetice chci odkázat na kulturní rubriku, v níž najdete <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242330-hleda-se-novy-janacek">článek</A> o tom, proč se v Česku jako zemi se světově proslulými skladateli vážné hudby vůbec nedaří jejich dnešním následovníkům. Spokojené čtení přeje
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Z dlouhodobého průzkumu prováděného Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí vyplynulo, že Češi si myslí, že jsou chudší, než opravdu jsou. V parku v Želivi vztyčili sochu Jana Želivského. Vlasta Horváth se stal naší novou SuperStar. Šéfové členských zemí EU se na své schůzce v Bruselu nedohodli, jak dál s evropskou ústavou a společným rozpočtem a co vůbec dělat tváří v tvář rozpadávající se jednotě posledního půlstoletí. <B>Nedá se nic dělat, to je respektování podmínek pro podnikání v Číně</B>, citovaly noviny prohlášení, které mluvčí Microsoftu Adam Sohn učinil poté, co vyšlo najevo, že programy jeho firmy odmítají jako &bdquo;nepovolený jazyk&ldquo; zapsat čínským bloggařům na jejich veřejně přístupné internetové deníky slova jako &bdquo;demokracie&ldquo;, &bdquo;svoboda&ldquo; nebo &bdquo;lidská práva&ldquo;.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Petr Třešňák Kulturní tip Petr Třešňák Film Petr Třešňák Hudba Jaroslav Pašmik Knihy Viktor Šlajchrt
Kultura
Chameleon Rafsandžání Radek Palata
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Dvojí Beneš David Klimeš
Civilizace
Muži za hranicemi všedních dnů Helena Březinová Kaleidoskop Jaroslav Petr Bída českých výzkumníků Jan Zrzavý Český výzkum a vývoj mediálně ožívá pouze v situacích, kdy se domnívá, že je mu ubližováno. Protože celkové dotace z veřejných zdrojů v posledních letech výrazně rostou, obecné stížnosti na nedostatek peněz ustoupily sofistikovanějším stížnostem na jejich špatné rozdělování. Jako obvykle se v těchto souvislostech hrozí různými riziky, která z podceňování vědy vyplynou, v první řadě oblíbeným únikem mozků. To, co je na současném způsobu distribuce finančních zdrojů nejhorší, ovšem prakticky nikomu z výzkumníků nevadí.
Rozhovory
Rusko připomíná hipodrom Pavel Vondra <B>Viktor Jerofejev</B> (1947) patří k nejvíce překládaným ruským autorům současnosti. Proslulost mu doslova přes noc zajistil román &bdquo;Ruská krasavice&ldquo; (1990, česky o dva roky později), v němž slovy kritiky &bdquo;pohřbil Sovětský svaz ještě před tím, než se k tomu odhodlali politici&ldquo;. Debutoval v roce 1979 účastí na undergroundovém sborníku Metropol, po němž mu byla na deset let zakázána publikační činnost (svému otci, prominentnímu sovětskému diplomatovi, který kdysi tlumočil Stalinovi a asistoval Molotovovi, zničil kariéru). V 80. letech se zařadil k výrazným postavám undergroundu a literárního disentu a po rozpadu Sovětského svazu se stal mluvčím a teoretikem nastupující vlny postmoderních autorů (editor antologií &bdquo;Ruské květy zla&ldquo; z roku 1997 a &bdquo;Čas rodit&ldquo; z roku 2001). Jako autor se nebojí experimentů, v jeho díle je znát široká znalost literatury, ruských dějin a kultury; společným jmenovatelem jeho próz je humor, s nímž přistupuje i k bolestivým tématům. V minulých dnech Viktor Jerofejev přijel do Prahy na Festival spisovatelů.
Téma
Slováci ve víru reforem Hana Čápová Celkem dvaadvacetkrát padlo v televizním duelu předsedy vlády Jiřího Paroubka se šéfem opozice Mirkem Topolánkem slovo Slovensko. Pro prvního z nich je slovenský tygr odstrašující příklad, pro druhého vzor. Jak se tedy žije v zemi procházející reformami všech klíčových oblastí života, které zřejmě zanedlouho čekají i Česko? Vypravili jsme se tam pro odpověď.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Katolíci s novou energií Josef Kašpar Právě v okamžiku, kdy Evropa žije referendy rozhodujícími o euroústavě, přitáhla na sebe pozornost Itálie lidovým hlasováním o zcela jiné věci. Voliči měli rozhodnout, zda zůstane v platnosti loni přijatý zákon o umělém oplodnění. Ten klade důraz na práva dosud nenarozeného života a povoluje umělé oplodnění pouze s použitím vajíček nebo spermií odebraných přímo bezdětnému páru. Změna zákona neprošla kvůli malé účasti a na popud katolické církve. O čem to svědčí? Jen nebýt dalším Irákem Vít Šisler Plyn dal, plyn vzal Markéta Pilátová Mississippi už nehoří Tomáš Klvaňa Osmdesátiletý Edgar Ray Killen na vozíčku vypadá jako každý druhý muž jeho věku. Vzbuzuje soucit. Je bývalým příležitostným kazatelem. Je také členem rasistického Ku Klux Klanu. Před několika dny byl obviněn z organizování 41 let starého zločinu. Na vozíčku je proto, že před měsíci utrpěl úraz na obou nohou, z něhož se ještě plně nezotavil. Minulý týden si stěžoval na nevolnost. Důkladná prohlídka na jednotce intenzivní péče Všeobecné nemocnice Neshobského okresu však shledala starce zdravotně schopným proces podstoupit.
Ekonomika
Zemek navždy Marek Pokorný Ty inzeráty v novinách asi běžný čtenář přešel bez povšimnutí: v ČSAD Semily se rozhádali akcionáři a začali svolávat na různá místa v republice valné hromady &ndash; výsledkem bylo, že soud všechny zrušil a případem se zabývá policie. Pozornější čtenář však zbystří, když zjistí, že jednou z postav okresního dramatu je ocelářský král Zdeněk Zemek. Člověk, který zanechal při svém podnikání jedny z největších dluhů v historii Česka &ndash; téměř pět miliard korun &ndash;, a průměrná čtyřčlenná rodina proto hradila jeho podnikatelský rozmach dvěma tisíci korunami. Autobusové klání nám všem připomnělo, že vlastně vůbec nevíme, co jeden z největších dlužníků nyní dělá a jak skončily jeho dluhy. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček Smutný konec náměstka Zelinky Jaroslav Spurný Evropské dotace se vzdalují Milan Fridrich
Domov
Připomeňme si Eliška Bártová Plány pro zdravotnictví Hana Čápová S nápady, jak změnit zdejší stále dražší a do dluhů se propadající zdravotnictví, se roztrhl pytel. Vláda minulý týden projednávala &ndash; a znovu nepřijala &ndash; koncepci ministryně Milady Emmerové, včetně návrhu zavést místo současných devíti zdravotních pojišťoven jen jednu. Občanští demokraté přišli s osobními účty. Další koncepci mají pojišťovny. A konečně, bývalý ministr Jozef Kubinyi předložil návrh zákona o právu pacientů na informace o kvalitě péče. Sever Čech vystrašila písková horečka Hana Čápová Prý musí do Číny. Ale proč? Jiří Sobota Neví o ní podnikatelé. Neumí o ní informovat tisková mluvčí. V programu premiéra zveřejněném na webových stránkách vlády ji nenajdete. Tahle cesta českého premiéra se připravovala hodně narychlo a je obestřena mlčením. ČSSD sází na mistra kompromisu Silvie Lauder Úspěšný a čím dál populárnější premiér Paroubek si na pažbu vyryl další zářez: Stanislav Gross, který byl v ČSSD symbolem &bdquo;modernizace&ldquo;, mu přenechal post volebního lídra. Hudební diverzanti dobyli Minsk Václav Nekvapil
Komentáře
Microsoft páchne Markéta Pilátová, Jiří Sobota Koho kryje policejní mluvčí Marek Švehla Vykoupení ocelářského krále Jaroslav Spurný Informace, že ocelářský magnát Zdeněk Zemek vykoupil za pakatel svůj dluh nasekaný před pár lety u státních bank, zní hodně černě. Jeden z největších českých ekonomických průšvihů se uzavírá tím nejhorším způsobem. Ale i to může být nakonec dobrá zpráva. Zpráva o stavu Ruska Luboš Dobrovský Ve hvězdách Zbyněk Petráček Unie se dohodla Marek Švehla, Kateřina Šafaříková Neříkal to už v někdy někdo? Evropa složená z dvaceti pěti tak různých zemí, které zastupují politici v různé fázi volebního cyklu a s různě silným mandátem, bude vždy hledat dohodu velmi těžko. I když události z minulého víkendu možná překvapily i pesimisty. Má ale kvůli obtížné domluvě Unie ustoupit od svých společných zájmů? Má rezignovat na přijímání nových členů nebo se dokonce rozdělit? Kříží se národní zájmy s těmi celoevropskými natolik, že není možné pokračovat v díle, do něhož dvě generace politiků plus ta dnešní vložily tolik energie? Tyhle noviny vždy tvrdily, že nikoli, a důvod k názorové změně není ani teď, kdy se z Bruselu po neúspěšném summitu vyvalila lavina skepse.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte