Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2005/25 • RESPEKT 25/2005
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2005/25
25/2005, 19.–26. 6. 2005
Koupit vydání
Vydání
12.–19. 6. 2005
Vydání
26. 6. – 3. 7. 2005
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Dámy a pánové, léto se blíží a s ním se i v Respektu objeví o něco méně politiky. Ještě předtím vám ale nabízíme <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242240-slovaci-ve-viru-reforem">reportáž ze Slovenska</A> o tom, jaký vliv mají na tamní lidi reformy, které velmi pravděpodobně neminou ani nás. Z reportáže vyplývá, že život pod reformami je trochu složitější, než je zatím česká pravice ochotna přiznat. Nicméně i při pohledu na Slovensko zůstáváme přesvědčeni, že jejich cesta je rozumná a potřebná. Z dalších článků bych rád upozornil na případ ocelářského magnáta Zdeňka Zemka, který se pozoruhodně dokázal zbavit miliardových dluhů a dál podniká. Můžete číst <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242050-vykoupeni-ocelarskeho-krale">komentář na straně 3</A> a <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242170-zemek-navzdy">reportáž na straně 9</A>. A do třetice chci odkázat na kulturní rubriku, v níž najdete <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242330-hleda-se-novy-janacek">článek</A> o tom, proč se v Česku jako zemi se světově proslulými skladateli vážné hudby vůbec nedaří jejich dnešním následovníkům. Spokojené čtení přeje
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Z dlouhodobého průzkumu prováděného Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí vyplynulo, že Češi si myslí, že jsou chudší, než opravdu jsou. V parku v Želivi vztyčili sochu Jana Želivského. Vlasta Horváth se stal naší novou SuperStar. Šéfové členských zemí EU se na své schůzce v Bruselu nedohodli, jak dál s evropskou ústavou a společným rozpočtem a co vůbec dělat tváří v tvář rozpadávající se jednotě posledního půlstoletí. <B>Nedá se nic dělat, to je respektování podmínek pro podnikání v Číně</B>, citovaly noviny prohlášení, které mluvčí Microsoftu Adam Sohn učinil poté, co vyšlo najevo, že programy jeho firmy odmítají jako „nepovolený jazyk“ zapsat čínským bloggařům na jejich veřejně přístupné internetové deníky slova jako „demokracie“, „svoboda“ nebo „lidská práva“.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Petr Třešňák
Kulturní tip
Petr Třešňák
Film
Petr Třešňák
Hudba
Jaroslav Pašmik
Knihy
Viktor Šlajchrt
Kultura
Chameleon Rafsandžání
Radek Palata
Dopisy
Dopisy
Respekt
Diskuse
Dvojí Beneš
David Klimeš
Civilizace
Muži za hranicemi všedních dnů
Helena Březinová
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Bída českých výzkumníků
Jan Zrzavý
Český výzkum a vývoj mediálně ožívá pouze v situacích, kdy se domnívá, že je mu ubližováno. Protože celkové dotace z veřejných zdrojů v posledních letech výrazně rostou, obecné stížnosti na nedostatek peněz ustoupily sofistikovanějším stížnostem na jejich špatné rozdělování. Jako obvykle se v těchto souvislostech hrozí různými riziky, která z podceňování vědy vyplynou, v první řadě oblíbeným únikem mozků. To, co je na současném způsobu distribuce finančních zdrojů nejhorší, ovšem prakticky nikomu z výzkumníků nevadí.
Rozhovory
Rusko připomíná hipodrom
Pavel Vondra
<B>Viktor Jerofejev</B> (1947) patří k nejvíce překládaným ruským autorům současnosti. Proslulost mu doslova přes noc zajistil román „Ruská krasavice“ (1990, česky o dva roky později), v němž slovy kritiky „pohřbil Sovětský svaz ještě před tím, než se k tomu odhodlali politici“. Debutoval v roce 1979 účastí na undergroundovém sborníku Metropol, po němž mu byla na deset let zakázána publikační činnost (svému otci, prominentnímu sovětskému diplomatovi, který kdysi tlumočil Stalinovi a asistoval Molotovovi, zničil kariéru). V 80. letech se zařadil k výrazným postavám undergroundu a literárního disentu a po rozpadu Sovětského svazu se stal mluvčím a teoretikem nastupující vlny postmoderních autorů (editor antologií „Ruské květy zla“ z roku 1997 a „Čas rodit“ z roku 2001). Jako autor se nebojí experimentů, v jeho díle je znát široká znalost literatury, ruských dějin a kultury; společným jmenovatelem jeho próz je humor, s nímž přistupuje i k bolestivým tématům. V minulých dnech Viktor Jerofejev přijel do Prahy na Festival spisovatelů.
Téma
Slováci ve víru reforem
Hana Čápová
Celkem dvaadvacetkrát padlo v televizním duelu předsedy vlády Jiřího Paroubka se šéfem opozice Mirkem Topolánkem slovo Slovensko. Pro prvního z nich je slovenský tygr odstrašující příklad, pro druhého vzor. Jak se tedy žije v zemi procházející reformami všech klíčových oblastí života, které zřejmě zanedlouho čekají i Česko? Vypravili jsme se tam pro odpověď.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Katolíci s novou energií
Josef Kašpar
Právě v okamžiku, kdy Evropa žije referendy rozhodujícími o euroústavě, přitáhla na sebe pozornost Itálie lidovým hlasováním o zcela jiné věci. Voliči měli rozhodnout, zda zůstane v platnosti loni přijatý zákon o umělém oplodnění. Ten klade důraz na práva dosud nenarozeného života a povoluje umělé oplodnění pouze s použitím vajíček nebo spermií odebraných přímo bezdětnému páru. Změna zákona neprošla kvůli malé účasti a na popud katolické církve. O čem to svědčí?
Jen nebýt dalším Irákem
Vít Šisler
Plyn dal, plyn vzal
Markéta Pilátová
Mississippi už nehoří
Tomáš Klvaňa
Osmdesátiletý Edgar Ray Killen na vozíčku vypadá jako každý druhý muž jeho věku. Vzbuzuje soucit. Je bývalým příležitostným kazatelem. Je také členem rasistického Ku Klux Klanu. Před několika dny byl obviněn z organizování 41 let starého zločinu. Na vozíčku je proto, že před měsíci utrpěl úraz na obou nohou, z něhož se ještě plně nezotavil. Minulý týden si stěžoval na nevolnost. Důkladná prohlídka na jednotce intenzivní péče Všeobecné nemocnice Neshobského okresu však shledala starce zdravotně schopným proces podstoupit.
Ekonomika
Zemek navždy
Marek Pokorný
Ty inzeráty v novinách asi běžný čtenář přešel bez povšimnutí: v ČSAD Semily se rozhádali akcionáři a začali svolávat na různá místa v republice valné hromady – výsledkem bylo, že soud všechny zrušil a případem se zabývá policie. Pozornější čtenář však zbystří, když zjistí, že jednou z postav okresního dramatu je ocelářský král Zdeněk Zemek. Člověk, který zanechal při svém podnikání jedny z největších dluhů v historii Česka – téměř pět miliard korun –, a průměrná čtyřčlenná rodina proto hradila jeho podnikatelský rozmach dvěma tisíci korunami. Autobusové klání nám všem připomnělo, že vlastně vůbec nevíme, co jeden z největších dlužníků nyní dělá a jak skončily jeho dluhy.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Zbyněk Petráček
Smutný konec náměstka Zelinky
Jaroslav Spurný
Evropské dotace se vzdalují
Milan Fridrich
Domov
Připomeňme si
Eliška Bártová
Plány pro zdravotnictví
Hana Čápová
S nápady, jak změnit zdejší stále dražší a do dluhů se propadající zdravotnictví, se roztrhl pytel. Vláda minulý týden projednávala – a znovu nepřijala – koncepci ministryně Milady Emmerové, včetně návrhu zavést místo současných devíti zdravotních pojišťoven jen jednu. Občanští demokraté přišli s osobními účty. Další koncepci mají pojišťovny. A konečně, bývalý ministr Jozef Kubinyi předložil návrh zákona o právu pacientů na informace o kvalitě péče.
Sever Čech vystrašila písková horečka
Hana Čápová
Prý musí do Číny. Ale proč?
Jiří Sobota
Neví o ní podnikatelé. Neumí o ní informovat tisková mluvčí. V programu premiéra zveřejněném na webových stránkách vlády ji nenajdete. Tahle cesta českého premiéra se připravovala hodně narychlo a je obestřena mlčením.
ČSSD sází na mistra kompromisu
Silvie Lauder
Úspěšný a čím dál populárnější premiér Paroubek si na pažbu vyryl další zářez: Stanislav Gross, který byl v ČSSD symbolem „modernizace“, mu přenechal post volebního lídra.
Hudební diverzanti dobyli Minsk
Václav Nekvapil
Komentáře
Microsoft páchne
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Koho kryje policejní mluvčí
Marek Švehla
Vykoupení ocelářského krále
Jaroslav Spurný
Informace, že ocelářský magnát Zdeněk Zemek vykoupil za pakatel svůj dluh nasekaný před pár lety u státních bank, zní hodně černě. Jeden z největších českých ekonomických průšvihů se uzavírá tím nejhorším způsobem. Ale i to může být nakonec dobrá zpráva.
Zpráva o stavu Ruska
Luboš Dobrovský
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Unie se dohodla
Marek Švehla, Kateřina Šafaříková
Neříkal to už v někdy někdo? Evropa složená z dvaceti pěti tak různých zemí, které zastupují politici v různé fázi volebního cyklu a s různě silným mandátem, bude vždy hledat dohodu velmi těžko. I když události z minulého víkendu možná překvapily i pesimisty. Má ale kvůli obtížné domluvě Unie ustoupit od svých společných zájmů? Má rezignovat na přijímání nových členů nebo se dokonce rozdělit? Kříží se národní zájmy s těmi celoevropskými natolik, že není možné pokračovat v díle, do něhož dvě generace politiků plus ta dnešní vložily tolik energie? Tyhle noviny vždy tvrdily, že nikoli, a důvod k názorové změně není ani teď, kdy se z Bruselu po neúspěšném summitu vyvalila lavina skepse.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte