0:00
0:00
Politika19. 6. 20058 minut

Chameleon Rafsandžání

Astronaut
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer.
Autor: Respekt
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer.
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. Autor: Respekt

Ambiciózní člověk. To by byl asi nejzásadnější rys íránského politika hodžatolisláma Akbara Hášimího Rafsandžáního, jehož jméno je zapsáno v historii tamní islámské revoluce tučným písmem. Oportunista, reformátor, marxista, technokrat, íránský Gorbačov, islámský radikál i muž s krví na rukou, tím vším podle různých výroků je anebo byl. Ve čtrnácti letech odešel z domova a jako nadšeného stoupence ho islámská revoluce vynesla velmi vysoko. Nyní soupeří o úřad prezidenta Íránu, tedy post, který zastával již v letech 1989–97.

↓ INZERCE

Obracíme se k Asii

Ideologie islámské revoluce mladého Rafsandžáního ovládla během islámských studií ve svatém městě Komm, kde byl žákem ájatolláha Chomejního, vlastním jménem Ruholláha Hendího. Účastnil se studentského revolučního hnutí a v roce 1963 spoluorganizoval rozsáhlé nepokoje, které byly předzvěstí islámské revoluce v roce 1979. Šáhův režim, který se pomalu, ale jistě měnil v diktaturu, ho za jeho aktivitu trestal vězněním i mučením (potíráním revoluce se zabývala hlavně obávaná tajná služba SAVAK). Po odchodu Chomejního do exilu emigroval i Rafsandžání. Nejprve do Turecka, Sýrie, Libanonu a Iráku, kde se s Chomejním setkává, a poté ho cesty zavedly do Evropy i USA.

Po vítězství islámské revoluce se stává blízkým spolupracovníkem jejího duchovního vůdce imáma Chomejního, který se do země vrací 1. února 1979. Je Chomejním jmenován do…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc