mobrazek_1051.gif
mobrazek_1051.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1051.jpeg
vobrazek_1051.jpeg • Autor: Respekt

Navenek se svazek Úseky polojasna. Vzpomínky Jiřího Loewyho, kterou připravil historik Tomáš Zahradníček, tváří jako běžná novinářská zpověď známé osobnosti. Text se skládá z otázek a odpovědí, na obálce se usmívá povědomá tvář nedávno zesnulého žurnalisty, obsah však má daleko k pohodové plytkosti. Jiří Loewy, syn židovského drogisty, vypráví o svém mládí v Sudetech, přežívání v protektorátní Praze, žurnalistických počátcích, protikomunistických aktivitách, věznění v Jáchymově, hospodářském marasmu v reálném socialismu i o exilu, kam odešel po srpnu 1968. Jeho osud se stává pozoruhodným zrcadlem velké historie, ale cenné jsou i drobné postřehy z každodennosti.Už podesáté uskuteční manželé Brikciusovi svůj pražský „Literární výlet“. Žánr, který v něm pěstují, nazývají „múzické leporelo“. Jako by se pokoušeli rozhýbat muzeum voskových figurin, dát si po stu letech se stejnými spolužáky svačinu a svolat školní vycházku po stopách genia loci Prahy, jejich spisovatelů (Kafka, Brod, Werfel, Hašek, Torberg aj.) a vzácných návštěvníků (Canetti, Kokoschka aj.). Letošní Jubilejní Literární výlet s podtitulem To nejlepší z dosavadních výletů začne v pondělí 20. 6. v 16.30 na nádvoří Armádního muzea na Vítkově.

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte