Reklama
 
v26.gif

2005/26

Koupit vydání
v25.gif Vydání 19.–26. 6. 2005 v27.gif Vydání 3.–10. 7. 2005
Editorial
Editorial Marek Švehla Dámy a pánové, v tomto čísle bych vás rád upozornil na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242690-iran-se-rozbehl-za-bombou">zprávu našeho reportéra z Íránu</A>, ke kterému se po právě skončených volbách obrací všeobecná pozornost. Z další nabídky bych podtrhl <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242460-konec-grosstapa">komentář o odchodu policejního prezidenta</A> &ndash; kroku, který by mohl přinést tolik potřebné změny v našem hodně zdiskreditovaném policejním sboru. Obšírněji se věnujeme i kariéře jednoho z našich nejbohatších spoluobčanů <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242560-divoka-jizda-radovana-k">Radovana Krejčíře</A>, toho času na útěku před spravedlností, a otázce, proč jeden z nejbohatších mužů planety <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242480-svoboda-a-cenzor-gates">Bill Gates zradil čínské bloggery</A>. Milovníky dostatečně šílených otázek pak odkazuji na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242730-dostatecne-silene-otazky">str. 19</A>, kde se například dozví i to, proč drogoví dealeři &ndash; přestože vydělávají spoustu peněz &ndash; žijí u svých matek. Nerušené čtení přeje
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Začalo léto. V podbabském přístavu zakotvila loď Tajemství a v Praze vypukl Čtvrtý námořní festival. Tony Blair převzal v Bruselu na půl roku kormidlo Evropské unie a prohlásil, že se EU buď musí modernizovat, nebo zemře. Na český hudební trh vstoupil iPod. V domácím vězení oslavila 60. narozeniny barmská bojovnice za svobodu Su Ťij a noviny o tom přinesly zprávu. Pavel Nedvěd prodloužil smlouvu s Juventusem Turín. Jihomoravská Moravia Lacto a jihočeská Madeta dospěly k názoru, že mlékárny si musí pomáhat. Premiér Jiří Paroubek odcestoval na návštěvu Číny a Japonska. Uměleckoprůmyslové muzeum vystavilo v Karlíně fotky Drahomíra Josefa Růžičky.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Slovensko: Jozef Tiso Superstar Zuzana Uličianská Kulturní tip Petr Třešňák Televize Petr Třešňák Hudba a tanec Petr Třešňák, Jaroslav Pašmik Knihy Petr Třešňák
Kultura
Sluhou dvou pánů Milan Slezák
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Jak (ne)číst euroústavu Marek Nohejl
Civilizace
Dostatečně šílené otázky Pavel Černý Kaleidoskop Petr Jakeš Bohatství jako prezervativ Vojtěch Novotný Vývoj světové populace byl až donedávna vděčným tématem pro katastrofické scénáře, neboť různé modely vcelku svorně předpovídaly, že počet obyvatel planety bude i nadále exponenciálně stoupat až k úplnému vyčerpání ekologických zdrojů a následnému civilizačnímu kolapsu. V posledním desetiletí se ale žánr předpovědí výrazně změnil a dnes vesměs očekáváme kulminaci světové populace v dohledné budoucnosti, většinou ještě v tomto století, a to na poměrně únosné hladině 7&ndash;11 miliard lidí. Jednotlivé scénáře se velmi různí, jak lze ostatně očekávat u činnosti tak nejisté, jakou je věštění budoucnosti, nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví nárůst populace na devět miliard okolo roku 2075 a její následný pokles.
Rozhovory
Strach je nádherná emoce Kristina Žantovská James Brabazon (33 let) je uznávaný mezinárodní fotoreportér a filmový dokumentarista, který zaznamenal konflikty v Afghánistánu, Číně, Ekvádoru, Kašmíru, Izraeli, Kosovu, Rusku, Zimbabwe a dalších téměř padesáti zemích světa. Jeho zřejmě nejznámějším snímkem je dokument &bdquo;Libérie: Barbarská válka&ldquo;, který natočil s významným americkým dokumentaristou Jonathanem Stackem. V roce 2004 získali oba za film o Libérii cenu &bdquo;Courage Under Fire Award&ldquo;, již uděluje International Documentary Association filmařům, kteří riskovali život, aby zachytili věrně události ve válečných zónách. Film byl přizván také do hlavní soutěže letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech &bdquo;Jeden svět&ldquo;. Při té příležitosti James Brabazon navštívil Prahu.
Téma
Írán se rozběhl za Bombou Marek Hudema, Jiří Sobota Ještě před dvěma týdny to na Západě nikdo nečekal. Írán se odvrací od světa a uzavírá do sebe. Reformátoři v tamních prezidentských volbách drtivě prohráli. Vítězství ultrakonzervativního Mahmúda Ahmadínedžáda téměř jistě zastaví i dosavadní chabé pokusy o uvolnění poměrů v sešněrované zemi. Triumf nového prezidenta, který lidem slíbil únik z těžké ekonomické situace, však bude mít pro Západ i důsledky, o nichž se během předvolební kampaně příliš nehovořilo.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Strhněme to, ale s dohodou Zbyněk Petráček Z &bdquo;budování míru&ldquo; jsme vyrostli, zůstala jen vzpomínka na eufemismy totalitní éry, kdy se za mír &bdquo;bojovalo&ldquo;. Přesto slovo mír přináší mnoho kladného, konstruktivního, něco, co vždy rozšiřuje pole pro normální aktivity všeho druhu, co staví, ne boří. Proto působí dost bizarně, když list The New York Times před týdnem zhodnotil vyjednávací úspěchy Condoleezzy Riceové ve Svaté zemi takto: &bdquo;Dohoda představuje první konkrétní izraelsko-palestinskou spolupráci v Gaze po mnoha měsících sporů.&ldquo; Výsledkem oné dohody je přitom skutečnost, že domy po osadnících budou po srpnovém stažení Izraele strženy. Jak tuto spolupráci chápat? Nadějně &ndash; od slova dohoda? Nebo destruktivně &ndash; od slova stržení? Právě tento bod, přesněji dvě strany jedné mince, nyní nabírá konkrétní obrysy. Být proti Sýrii nestačí Zbožňujeme muže v kiltech Jaroslav Formánek Tony Blair jako eurovůdce Jiří Sobota Kolem ostrova zuří bouře. Jedni navrhují postavit vlnolamy, sesednout se na návsi, chytit se za ruce a společně přečkat nepohodu. Druzí radí vyškolit námořníky, vystavět pevné lodě a vrhnout se do vln. Bouře se jmenuje globalizace a ostrov Evropská unie. Do jejího čela právě na šest měsíců usedá vůdce jednoho z táborů, modernizátor Tony Blair. Znamená to, že se Evropa vydává na cesty?
Ekonomika
Mít tak hrnec ze Severní Koreje Marek Švehla Leží vedle sebe, obývají je lidé stejného jazyka a stejného původu, a přece nemohou být od sebe dál. Severní a Jižní Korea jsou dva různé světy s různými lidmi, které ale pojí jedna touha: spojit se a žít zase spolu. Problém je, že dnes si to ještě nikdo neumí představit. Pouze vědí, že to bude dlouhé a drahé. První nesmělé kroky už ale přesto začaly. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Zbyněk Petráček UMTS přichází, revoluce nikoli Miroslav Zajíček Emise hýbou Evropou Pavel Sychrovský
Domov
Připomeňme si Silvie Lauder Českou sociální demokracii nedobrovolně opustil muž, který jí často v průběhu třinácti let, kdy byl jejím členem, příliš dobrou reklamu nedělal. Stalo se to minulý čtvrtek po boji znesvářených skupin v mostecké okresní organizaci. Tím vyděděncem je člen Levicové frakce Josef Hojdar. Divoká jízda Radovana K. Marek Pokorný Koncem května proběhla v restauraci Zámeček v Českém Těšíně velká sláva, kterou korunoval ohňostroj: po osmnácti letech od maturity se tu sešlo 29 absolventů gymnázia na místní Frýdecké ulici. Sraz proběhl poklidně &ndash; nikdo ještě netušil, že se jeden z nich o pouhý měsíc později stane nejhledanějším mužem v Česku a jeho útěk přiměje k demisi policejního prezidenta Vítejte v nové Homeless reality show Jan Kovalík Škrtnou Prahu z UNESCO? Silvie Lauder Podnikateli Sebastianu Pawlowskému nezačalo léto tak, jak si představoval. Vysněný dům u Karlova mostu, jehož stavbou se chtěl natrvalo podepsat na tvář Prahy, zhatilo jedno strohé ministerské ne. A to chvíli potom, co sehnal od městských úředníků veškerý potřebný souhlas. Něco takového samozřejmě zabolí. Naopak v táboře protivníků, kde jsou památkáři i obyčejní milovníci Prahy, vzbudil verdikt nadšení. Nejen proto, že díky němu zůstane v pražské památkové rezervaci jedno zákoutí stejně prázdné a otevřené, jak bylo po celé věky. Navíc se tím prý oddálilo nebezpečí, které Praze hrozí: že ji totiž pařížská centrála UNESCO kvůli necitlivým zásahům do srdce města vyškrtne ze seznamu světového kulturního dědictví. &bdquo;Ale jde o krásné místo a hodně peněz,&ldquo; komentuje skepticky Pawlowského prohru expert z Národního památkového ústavu Josef Štulc. &bdquo;Mám obavu, že se investor nevzdá.&ldquo; Samotný stavitel pobývá v těchto dnech na Světové výstavě v Japonsku a výrok ministra kultury nekomentoval. Hrůza, nemocnici prý vede řezník Markéta Pilátová Osamění generála Pernického Jaroslav Spurný
Komentáře
Baterie pro chytrý prach Josef Greš Hojdar a veřejný zájem Marek Švehla Írán si zvolil táliba Zbyněk Petráček Svoboda a cenzor Gates Marek Švehla Počítačoví nadšenci z půlky devadesátých let se mýlili. Internet není mocným lékem proti diktátorům, není nekontrolovatelným prostorem svobodných informací. Pokud by dnes v Česku nadále vládli komunisti, mohli bychom si sice číst německé noviny, nikoli ale Tigridovo Svědectví. Mohli bychom debatovat o feminismu na amerických webových fórech, ale ne na domácí síti o tom, jak rudé svrhnout. Husákovi pohrobci by stejně, jako to dnes dělají despotové v dalších státech světa, dokázali najít způsob, jak internet podrobit svému dohledu a trestat projevy svobody. Od předminulého týdne ale víme, že se jim nabídl nečekaný pomocník: firma, která celý ten báječný svět internetové svobody podstatnou měrou rozbíhala a kterou má dnes většina z nás na svém psacím stole &ndash; Gatesův Microsoft. Ve hvězdách Petr Třešňák Konec grosstapa Jaroslav Spurný Konec policejního prezidenta Jiřího Koláře je navýsost symbolický. Šéf zdejších strážců zákona odchází kvůli podezření, že příslušníky jeho elitní protikorupční jednotky uplatil zatčený boháč, aby mu doslova před objektivy kamer dovolili uprchnout. Tak smutně skončila vláda muže, za jehož sedmiletého angažmá kleslo renomé policie na dno. Veřejnost ji považuje za neschopnou a zkorumpovanou instituci, jejíž část nepokrytě slouží mocným. Pád jednoho z hlavních tvůrců tohoto marasmu by mohl být začátkem zásadních změn.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte