Reklama
 
v27.gif

2005/27

Koupit vydání
v26.gif Vydání 26. 6. – 3. 7. 2005 v28.gif Vydání 10.–17. 7. 2005
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v tomto čísle bych vás rád upozornil zejména na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242910-evropou-nezni-osudova">komentář</A> spisovatelky Jarky Stuchlíkové, která měla to štěstí žít v několika zemích, jež vstupovaly do Unie před námi. Z jejích postřehů vyplývá, že dnešní evropské problémy nejsou ničím novým, a tudíž ani fatálním. Číslem také prostupuje <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242980-byl-v-cine-no-a-co">téma Číny</A>, která se každým dnem stává významnější a komplikovanější mocností. Dále stojí za přečtení <A HREF="http://respekt.cz/c1-36242970-nastrahy-turistickeho-leta">článek</A> (ne že by jiné za to nestály) o nástrahách, které čekají na zahraniční turisty a jejich peněženky v Praze, či text o blížícím se festivalu <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243220-nejvetsi-funky-vaseho-zivota">Colours of Ostrava</A>, jenž uvítá hvězdy funku a world music. Přejeme krásné počasí, nespálená záda a inspirativní čtení.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Děti dostaly vysvědčení. Začaly prázdniny a přišel déšť. Evropská komise schválila &bdquo;jízdní řád&ldquo; pro přijetí Turecka. Prahu navštívil kubánský spisovatel a novinář Raúl Rivero. Premiér Jiří Paroubek se vrátil z Pekingu a oznámil, že by byl rád, kdyby se Česko stalo základnou čínských podnikatelů v Evropě. Vstoupil v platnost zákon proti malým akcionářům a velcí vlastníci v čele s ČEZ a PPF zahájili vyvlastňování jejich akcií. Prudce zlevnila ropa. Finančník Patrik Tkáč si za tři miliardy korun koupil mosteckou teplárnu United Energy. Uplynulo 55 let ode dne, kdy komunisti zavraždili Miladu Horákovou. <B>Neočekávejte ode mne nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde</B>, prozradil během pražského setkání s podnikateli předseda ODS Mirek Topolánek, jak se jeho strana bude po eventuálním nástupu k moci chovat vůči apolitickým úředníkům státní správy a ve státem spravovaných podnicích. <B>Mirek Topolánek občas používá tvrdé pojmy a ono to má svůj půvab v tom, že ty věci jsou řečeny jasně a nezpochybnitelně</B>, odpověděl později Topolánkův stranický kolega a pražský primátor Pavel Bém na otázku Lidových novin &bdquo;Proč jako metaforu používáte výrok, který je spojován s Adolfem Hitlerem a jednou nocí roku 1934, kdy nechal povraždit své nejbližší spojence?&ldquo;.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Daniel Anýž Kulturní tip Jaroslav Pašmik Výstavy Petr Třešňák Hudba Jaroslav Pašmik Knihy Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt
Kultura
Kancléřka z východu Antje Buchholzová
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Přirozené a morální Tomáš Fénix
Civilizace
Jen počkej, zbohatlíku Jakub Dospiva Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Jeho božstvo automobil Petra Červená Tak, jak se svět diví čínskému ekonomickému zázraku, zůstává rozum stát také nad rychlostí, s níž dnes Čína objevuje automobily. V době, kdy se západní svět snaží řešit problémy rozbujelým automobilismem způsobené, roste v Říši středu počet osobních aut každý rok o polovinu. Stejně závratnou rychlostí teď ale začíná přibývat i problémů.
Rozhovory
Ty na ten roh nepůjdeš Markéta Pilátová Raúl Rivero</B> <I>(60) je jeden z nejvýznamnějších nezávislých kubánských novinářů a esejistů. Vystudoval žurnalistiku a pracoval v mnoha oficiálních kubánských novinách. Později se stal ředitelem agentury Pensa Latina v Moskvě. S oficiálními strukturami se rozešel na počátku 90. let a začal se angažovat v opozičním hnutí a působit jako nezávislý žurnalista. V roce 2003 obdržel prestižní cenu World Press Freedom Price. 4. dubna stejného roku byl zatčen a po vykonstruovaném procesu uvězněn na dvacet let. V prosinci 2004 byl kvůli zdravotnímu stavu propuštěn. Emigroval do Španělska, kde pracuje v deníku El Mundo. Za básnickou tvorbu získal nespočet literárních ocenění.
Téma
Co se nosí: máslo na hlavě Eliška Bártová Jsou mezi námi. Chovají se zlotřile, zneužívají svých pravomocí &ndash; přesto je dál necháváme vládnout. Města a vesnice, které řídí komunální politici s hroudou másla na hlavě, se stávají tuzemským koloritem. Do pár takových míst jsme se vypravili. A snažili se zjistit, čím to je, že zde lidem u vesla procházejí věci, za které by jim jinde hrozil let přes palubu.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Ataka proti Romům i Židům Robert Mikoláš Ať žijí radikálové Maciej Ruczaj Výsledek G8 rozhodnou šerpové Jiří Sobota Popová přehlídka celebrit bojujících proti chudobě Live 8 skončila, drama však teprve vrcholí. Až začne ve středu ve Skotsku hovořit osm vůdců nejvyspělejších zemí světa sdružených pod hlavičkou G8 o chudobě a globálním oteplování, bude to jenom závěrečné dějství dlouhého maratonu. Už od pátku totiž sedí v Londýně osm &bdquo;šerpů&ldquo;, jak se v diplomatické hantýrce nazývají hlavní vyjednávači, a do úmoru procházejí texty plné závorek. Na stole leží návrhy společného komuniké a hranaté závorky označují části, na kterých se strany dosud nedohodly. Teprve šerpové rozhodnou, jak bude výsledek summitu G8 ladit s dobromyslným nadšením na koncertech. Na hraně ústavy Robert Schuster Jak změnit nebo volbami potvrdit vládu během jejího mandátu? V Německu je to složité, jak ukázal minulý týden. V pátek vyslovil Spolkový sněm nedůvěru kancléři Gerhardu Schröderovi. Schröder, který hlasování sám inicioval, chce dosáhnout vypsání předčasných voleb a získat tak nový mandát pro své reformní plány. Německá ústava staví předčasnému ukončení funkčního období parlamentu do cesty řadu překážek a neumožňuje například, aby poslanci sami rozhodli o zkrácení funkčního období. Podle ústavy proto nyní musí uplynout třítýdenní lhůta, během níž se mohou poslanci teoreticky pokusit zvolit kancléřem někoho jiného. Pokud se to nepodaří, může spolkový prezident Horst Köhler parlament rozpustit a vypsat předčasné volby, které by se pak konaly 18. září.
Ekonomika
Podpořit giganta Marek Hudema Duch Miroslava Grégra opět ožívá. Státní podíl ve významném podniku má být bez soutěže a bez ohledu na další zájemce prodán jinému polostátnímu podniku. Aspoň tak si to představuje ministerstvo průmyslu a příští týden chce požádat vládu o souhlas. Prodávaným jsou Severočeské doly a kupujícím energetický gigant ČEZ. Cílem přitom není maximalizovat zisk do státní kasy, ale vytvořit provázaný &bdquo;palivoenergetický komplex&ldquo;, který bude kontrolovat těžbu uhlí a výrobu elektřiny v Čechách. Třikrát na okraj Marek Hudema Zaplaťte rodičům penzi Pavel Kohout Čína si kupuje Západ Dan Vořechovský
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný &bdquo;Syn je z toho všeho trochu vyplašený a s nikým nechce mluvit,&ldquo; říká matka Stanislava Stěhuleho (17). To je ten spolujezdec v dvoučlenné posádce auta, po němž před šesti týdny střílel dnes už odvolaný šéf Telecomu Gabriel Berdár v domnění, že jde o násilníky, co mu chvíli před tím na dvoře jeho domu rozbili tyčí hlavu. Mluvit se příliš nechce ani řidiči auta Vladimíru Račkovi. &bdquo;Obraťte se na našeho právníka,&ldquo; říká suše. Račkovi policie vrátila před deseti dny zabavené auto a železnou tyč, poté co zjistila, že na nich není žádná stopa, která by prokazovala jejich účast na útoku na Berdára. &bdquo;Policie vylučuje, že by se na útoku podíleli,&ldquo; říká jejich advokát Michael Vích. Ale víc se o případu bavit nechce. A už vůbec ne o tom, jestli budou mladíci požadovat po Berdárovi omluvu, případně jinou satisfakci. Kdo bude šéfovat policii Jaroslav Spurný Odklad smrti pro Českou televizi Erik Tabery Poslanci rozhodli, že veřejnoprávní televize získá v příštích letech více peněz od daňových poplatníků: v následujícím roce se koncesionářský poplatek zvýší z pětasedmdesáti korun na sto, o rok později na sto dvacet a další rok na konečných sto třicet pět korun. Po osmi letech se tak konečně zvýší příspěvek na veřejnoprávní službu, který už zdaleka nepokrýval ani inflaci. Spolu se zvyšováním má ovšem podle představ poslanců souběžně klesat podíl reklamy na veřejnoprávní televizi, takže v roce 2008 zmizí tento výdělek z příjmů ČT úplně. To by ještě nemusela být tak dramatická tragédie, pokud by sněmovna spolu s tím schválila návrh unionistické poslankyně Táni Fischerové, aby se zvýšený poplatek do budoucna dál automaticky navyšoval o inflaci. Tím by se televize dostala z moci politiků. Jenže tento návrh většina složená z poslanců ODS, ČSSD a KDU-ČSL zamítla. Co to znamená? Prázdniny ano, konec Schkoly ne Jan Kovalík Byl v Číně. No a co? Jiří Sobota Nástrahy turistického léta Silvie Lauder Českou sociální demokracii nedobrovolně opustil muž, který jí často v průběhu třinácti let, kdy byl jejím členem, příliš dobrou reklamu nedělal. Stalo se to minulý čtvrtek po boji znesvářených skupin v mostecké okresní organizaci. Tím vyděděncem je člen Levicové frakce Josef Hojdar.
Komentáře
Zákon ještě nad Putinem Zbyněk Petráček Nenahraditelný don Dostál Erik Tabery Do hospody jen s pláštěnkou Marek Švehla Univerzitní vampýr Jiří Zlatuška Lektoři vysokých škol se v poslední době zaklínají reformou vysokoškolských institucí jako čarovnou kulkou, která má zabít vampýra nedostatečného financování vysokoškolského vzdělávání. Zaklínadlem se stává slovo &bdquo;kvalita&ldquo; v protikladu ke &bdquo;kvantitě&ldquo; představované nárůstem počtu studentů na vysokých školách po roce 1989. V chápání laické veřejnosti jsou vysoké školy, zejména pak ty kamenné s úctyhodnou středoevropskou historií, nazírány s pochopitelným respektem. Zazní-li od reprezentantů univerzit výzvy ke kvalitativní reformě, jsou veřejností i politiky vnímány zvlášť naléhavě a jejich věcná podstata obvykle není zpochybňována. Podrobnější analýza však ukáže, že se slova velmi často rozcházejí s činy. Ve hvězdách Ladislav Nagy Evropou nezní Osudová Jarka Stuchlíková Shodou okolností jsem třikrát stála poblíž, když se přijímali noví členové do Evropské unie. V roce 1975 jsem byla u přijetí Anglie a Irska, v roce 1986 Španělska a konečně v loňském roce České republiky. Pro obyvatele Česka z této zkušenosti vyplývá zajímavá zpráva: ani v minulosti to nováčci v EU neměli nijak snadné.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte