Reklama
 
v28.gif

2005/28

Koupit vydání
v27.gif Vydání 3.–10. 7. 2005 v29.gif Vydání 18.–25. 7. 2005
Editorial
Editorial Marek Švehla Vážené čtenářky, vážení čtenáři, z Respektu odchází Hana Čápová, přejeme jí tedy v osobním životě i další novinářské kariéře spokojenost. Respekt naopak posiluje spisovatel, nyní také reportér Jáchym Topol. Počínaje dnešním dnem pro vás na straně šest připravujeme prázdninový seriál, který jsme pojali jako průvodce patnácti lety naší svobodné existence. Půjde o osm reportáží z pozoruhodných <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243460-cuba-je-pryc-a-kde-je-lynch">míst</A> a osm příběhů pozoruhodných <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243470-zdenka-blazkova-pudu-neprodava">lidí</A>. A dále: jako <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243600-ukradeny-summit-v-gleneagle">téma</A> čísla jsme připravili článek o setkání skupiny G8 ve Skotsku a vzhledem k teroristickému útoku na Londýn aktuálně <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243600-ukradeny-summit-v-gleneagle" TARGET="_blank">přidáváme text</A> o al-Káidě v Evropě. Před týdnem jsme oslovili předního iráckého novináře Ahmada Al-Rikabyho, aby nám napsal <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243360-v-iraku-se-deji-dobre-veci">komentář</A>, jak vidí vývoj ve své zemi. <A HREF="http://respekt.cz/c1-36243360-v-iraku-se-deji-dobre-veci" TARGET="_blank">Vpravo</A> si můžete přečíst výsledek. Příjemné léto přeje
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po bombových útocích al-Káidy, které zabily kolem padesáti lidí a ochromily provoz metra v Londýně, oznámil ministr vnitra František Bublan, že Praha posílí ochranu svých strategických objektů. Třicet tisíc lidí se zúčastnilo národní pouti na Velehrad, aby zde společně oslavili dávný příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Smetanovou Litomyšlí zněl poprvé Tannhäuser. Sdělovací prostředky oznámily, že sonda Deep Impact se ve vesmíru úspěšně srazila s kometou Tempel 1. <B>Teď už nikdo nemůže nařknout karlovarský filmový festival z provinčnosti,</B> napsal deník Mladá fronta Dnes poté, co na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech přijeli Sharon Stoneová a Robert Redford.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Markéta Pilátová Kulturní tip Jaroslav Pašmik Hudba Jaroslav Pašmik Televize Erik Tabery Knihy Jáchym Topol
Kultura
Mameluk nové generace Marek Hudema
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Naději přináší Frankenstein Jennifer A. Thomsonová Mají milovníci bůčku platit víc? Respekt
Civilizace
Bez Rusů a bez naděje Marek Hudema Kaleidoskop Petr Koubský NASA míří ke hvězdám Petr Jakeš Ze dna nejhlubší propasti až na vrchol Everestu. Tak by se dal popsat příběh, který v posledních dvou letech prožil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Organizace, jejíž chod řídí především strach z neúspěchu, se po předloňské tragédii raketoplánu Columbia dlouhé měsíce topila v hluboké krizi a rozpočtové nouzi. Teď prožívá jedno z nejúspěšnějších období své existence. Povrch Marsu vítězoslavně brázdí její vozítka Spirit a Opportunity, kolem Saturnova měsíce Titanu krouží sonda Cassini a minulý týden obletěly svět fotografie dokládající triumf mimořádně obtížné mise modulu Deep Impact, jemuž se podařilo trefit kometu Tempel 1.
Rozhovory
Na vymýšlení románů nemám čas Miloš Doležal Rolník a spisovatel </I><B>Bohumil Černík</B> <I>se narodil roku 1924 v Střemošici u Luže ve východních Čechách. Těsně před válkou se rodina přestěhovala do České Rybné u Proseče, kde B. Č. žije dodnes. Do roku 1970, kdy mu byl majetek násilím zestátněn, se živil jako soukromý zemědělec. V roce 1950 byl odsouzen k 14 měsícům vězení, které strávil v koncentračních táborech na Jáchymovsku (odsouzeni byli i jeho rodiče), v roce 1962 byl znovu odsouzen na půl roku. Po roce 1989 nebyl rehabilitován ani odškodněn. Vydává a píše řadu knih a brožur, ve kterých mapuje nedávnou historii svého kraje, zabývá se bylinkářstvím a košíkářstvím.</
Téma
Ukradený summit v Gleneagle Jiří Sobota Bývala to uzavřená setkání, kterým nikdo nerozuměl. Britské předsednictví je proměnilo v událost, která měla změnit svět. Nadšení nakonec zmrazily bomby teroristů. Byl letošní summit G8 úspěšný?
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Nechceme privilegia, chceme členství Radek Palata Dobrovolníkem v Banda Acehu Miloš Hotař Co prozradí svědek D Barbara Tóth Hlava státu, nebo terorista? Nový íránský prezident Ahmadínedžád se před šestnácti lety údajně podílel na vraždě tří Kurdů ve Vídni. Poslanec za rakouské Zelené Peter Pilz je podsaditý, sportovní muž s krátkými vlasy a čilýma očima. Jako expert na otázky bezpečnosti v nejmenší opoziční straně se specializoval na témata, která připadají ostatním zákonodárcům příliš choulostivá. Vydal již pět knih s tituly jako Kartel, S Bohem proti všem či Eskorta do Teheránu. Právě ta poslední je nanejvýš aktuální. Millerová zvolila vězení Tomáš Klvaňa Ve středu rozhodl vrchní soudce městského soudu v americkém hlavním městě Washingtonu Thomas Hogan o tom, že reportérka deníku New York Times Judith Millerová stráví dobu až do října za mřížemi. Důvod: pohrdání soudem za její odmítnutí sdělit vyšetřovateli, kdo byl tajným zdrojem pro její článek o prozrazené agentce CIA. Je to po sedmadvaceti letech první významný případ tohoto druhu ve Spojených státech. Tehdy šel do vězení novinář v New Jersey. Až po výkonu trestu jej omilostnil státní guvernér.
Ekonomika
Za cizí chyby nesmí platit klient Marek Hudema Třikrát na okraj Marek Hudema, Zbyněk Petráček Vláda vydává předvolební účtenky Miroslav Michálek Nižší daně pro chudé, nechtěná podpora švarcsystému a povinné vydávání paragonů. To jsou ekonomické návrhy prosazované před koncem volebního období sociálními demokraty. Snížení daně z příjmů v roce 2006, a to v prvním daňovém pásmu z 15 na 12 % při současném protažení tohoto pásma ze stávajících 109 na 121 tisíc se má stát srozumitelným předvolebním tahákem sociální demokracie. Čína kontra Kjóto Pavel Kohout
Domov
Zdenka Blažková půdu neprodává Marek Švehla Čuba je pryč a kde je Lynch? Jaroslav Spurný Mají pomníky místo pánaboha Jaroslav Pašmik Paroubek kope za sudetské Němce Erik Tabery Ačkoli se říká, že si jsou Češi a Rakušané povahově hodně podobní, máme s nimi z našich sousedů nejhorší vztahy. Alespoň to ukazují průzkumy veřejného mínění na obou stranách, které sice nedávají přesnou odpověď na otázku, kde je chyba, ale naznačují napětí. Podle sociologů je to do značné míry dáno především dvěma věcmi &ndash; jadernou elektrárnou Temelín a sudetoněmeckou otázkou. Už tento týden zamíří český premiér Jiří Paroubek do Vídně a veze s sebou nečekanou nabídku, která by naše vztahy mohla zlepšit. Když do vsi přijde chlap, který se vyzná Eliška Bártová Recepty pro zdraví a štíhlou linii Jan Kovalík Unikátní kultura Bifidus Essencis, zdravá svačinka s tyčinkou z &bdquo;čerstvého našlehaného mléka&ldquo;, Nutela plná oříšků, mléka a energie. To všechno je podle reklamy ideální jídlo pro vás a vaše dítě. Ale je tomu opravdu tak? Je skutečně ideální servírovat dítěti k snídani čokoládu? A co všechna ta zdravím načichlá slova vlastně znamenají? V drtivé většině případů vůbec nic. Přesto se stávají stále častější součástí našeho životního stylu.
Komentáře
Umění patří šimpanzům Petr Třešňák Bravo, zrádče Erik Tabery S Blairem do poslední bitvy Zbyněk Petráček Benešová si dala výpověď Jaroslav Spurný Není sporu, Marie Benešová by měla opustit post nejvyšší státní zástupkyně. Bez důkazů totiž obvinila představitele ministerstva spravedlnosti, že uplácí redaktory televize Nova. Mrzuté ale je, že nakonec bude odvolána ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Problém Benešové je v tom, že rychleji mluví, než myslí. Ale člověka její zásadovosti a poctivosti potřebujeme víc než arogantního ministra, který zaujal hlavně tím, jak stopil zákon o střetu zájmů, nerespektováním soudu a ohrožováním občanů pirátskými jízdami v limuzíně s majáčkem. Ve hvězdách Zbyněk Petráček V Iráku se dějí dobré věci Ahmad Al-Rikaby Ačkoli to tak zřejmě z dálky nepůsobí, každým dnem se Irák posouvá k normálnějšímu životu. Lidé řeší podobné problémy jako třeba Evropané a budoucnost už nevidí v tak temných souvislostech. Je třeba ale zároveň přiznat, že nově nabytá svoboda nebyla jen požehnáním, ale také zdrojem problémů a chaosu. Svět si před pár dny připomněl rok od chvíle, kdy Iráčané převzali vládu nad svou zemí. Pro mnohé zdejší lidi je ale mnohem důležitější fakt, že za rok a půl, tedy od chvíle, kdy byl chycen, nedošlo k odsouzení Saddáma Husajna.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte