Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Írán se rozběhl za Bombou

Ještě před dvěma týdny to na Západě nikdo nečekal. Írán se odvrací od světa a uzavírá do sebe. Reformátoři v tamních prezidentských volbách drtivě prohráli. Vítězství ultrakonzervativního Mahmúda Ahmadínedžáda téměř jistě zastaví i dosavadní chabé pokusy o uvolnění poměrů v sešněrované zemi. Triumf nového prezidenta, který lidem slíbil únik z těžké ekonomické situace, však bude mít pro Západ i důsledky, o nichž se během předvolební kampaně příliš nehovořilo.

Fotografie: Mahmúd je tu a každý potřebuje šátek. Nebo deštník? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Mahmúd je tu a každý potřebuje šátek. Nebo deštník? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Ještě před dvěma týdny to na Západě nikdo nečekal. Írán se odvrací od světa a uzavírá do sebe. Reformártoři v tamních prezidentských volbách drtivě prohráli. Vítězství ultrakonzervativního Mahmúda Ahmadínedžáda téměř jistě zastaví i dosavadní chabé pokusy o uvolnění poměrů v sešněrované zemi. Triumf nového prezidenta, který lidem slíbil únik z těžké ekonomické situace, však bude mít pro Západ i důsledky, o nichž se během předvolební kampaně příliš nehovořilo.

Nejznečištěnější město na světě utápějící se pod příkrovem smogu, fádní moderní metropole s dobře oblečenými lidmi, tak na první pohled vypadá dnešní Teherán. Jeho starosta, islámský radikál a bývalý člen Revolučních gard Mahmúd Ahmadínedžád, se teď stane hlavou Íránu. Jeho vítězství nad umírněným Akbarem Hášemím Rafsandžáním překvapilo většinu politických pozorovatelů – ale možná jde jen o reakci na každodenní problémy všedního života obyčejných lidí.

Zlaté časy za šáha

„Všechno je strašně drahé, platy malé, spousta lidí nemá práci,“ stěžuje si penzionovaný major letectva v autobuse do Isfahánu ve středním Íránu. Z úst člověka, který má vyšší důchod, než je plat většiny obyvatel země, to zní podivně, ale podobné nářky se opakují i u většiny místní střední třídy. Statistika jim přitom dává za pravdu. Příjmy státního rozpočtu jdou sice díky rekordnímu vzrůstu cen ropy nahoru, ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].