Současný stav Ruska, jeho ekonomické, politické a bezpečnostní zájmy, režim, který tam vládne, věrohodnost prezidentova ujišťování, že nemá jiný cíl než posílení demokracie, vyvolávají neutuchající zájem. Jde především o dvě otázky: co vlastně patnáct let po rozpadu Sovětského svazu představuje v politicko- vojenském a politicko-ekonomickém smyslu Ruská federace a jak se k ní má demokratický svět chovat.

Strach o mohutnost

Vyjdeme-li ze slov prezidenta Vladimira Putina, která nedávno pronesl ve své zprávě o stavu Ruské federace, usiluje jeho vláda o to překonat největší geopolitickou katastrofu dvacátého století, kterou byl – podle Putinova přesvědčení – právě rozpad totalitního SSSR. Naděje pak spočívá v tom, že Rusko obnoví svůj význam na světové politické, hospodářské a bezpečnostní scéně v míře, jaká mu přísluší. A není pochyb, dává prezident Putin najevo, že mu přísluší význam velmoci.

Jaký je však skutečný stav současného Ruska? Za prvé je třeba říci, že ta země žije v trvalém napětí, v obavách, že jeho teritoriální jednota není dostatečně zajištěna, a jeho političtí představitelé se dosud nedohodli, zda má být posilován princip občanský a potlačován princip národně kulturní příslušnosti, nebo zda tomu má být naopak. Sílí však prvky nadřazenosti všeho ruského nad neruským. V tak mnohonárodním státě, jakým je Ruská federace, to musí vyvolávat otázky těch, kdo se Rusy necítí ani jazykem, ani kulturou, ani náboženstvím.

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte