mobrazek_1018.gif
mobrazek_1018.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1018.jpeg
Fotografie: Zrušit dotace na bagety? Mon Dieu, toho se nechci dožít. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Neříkal to už v někdy někdo? Evropa složená z dvaceti pěti tak různých zemí, které zastupují politici v různé fázi volebního cyklu a s různě silným mandátem, bude vždy hledat dohodu velmi těžko. I když události z minulého víkendu možná překvapily i pesimisty. Má ale kvůli obtížné domluvě Unie ustoupit od svých společných zájmů? Má rezignovat na přijímání nových členů nebo se dokonce rozdělit? Kříží se národní zájmy s těmi celoevropskými natolik, že není možné pokračovat v díle, do něhož dvě generace politiků plus ta dnešní vložily tolik energie? Tyhle noviny vždy tvrdily, že nikoli, a důvod k názorové změně není ani teď, kdy se z Bruselu po neúspěšném summitu vyvalila lavina skepse.

Drží nás to pohromadě

Výroky posbírané novináři před návratem domů znějí drtivě. Jen namátkou: „Evropa není v krizi. Je v hluboké krizi.“ (Lucemburský premiér Jean-Claude Junker.) „Nacházíme se v jedné z nejtěžších politických krizí, jaké kdy Evropa zažila.“ (Kancléř Gerhard Schröder.) „Skutečnost, že nemáme rozpočet, není znepokojivá. Znepokojující je atmosféra v EU.“ (Polský premiér Marek Belka.) „Nejsem ochoten poslouchat, jak mi někdo říká, že existuje jen jediné chápání toho, co je Evropa.“ (Premiér Tony Blair.)

Atmosféra nynější bruselské vrcholné schůzky byla zřetelně jiná než před tři čtvrtě rokem v Římě. Tehdy se ústava jen slavnostně…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte