Internet je přístupný komukoli, informace je možné na síti vyhledávat – ale nikoli šířit.

Vítej v Asadově Damašku, bratře občane! Tak znějí nápisy na billboardech před syrskou metropolí. Také na okraji Aleppa mohl každý, kdo přijížděl do Sýrie z Turecka, spatřit patnáctimetrový plakát bývalého prezidenta Háfize Asada, jehož laskavá tvář shlížela na město osvícena svatozáří. Obrys plakátu je na budově dosud patrný, ale obraz samotný byl odstraněn v průběhu reforem Bašára Asada, Háfizova syna. Ten po převzetí moci v červnu 2000 vzbudil naděje mnoha Syřanů svými pokusy o ekonomické reformy a celkovou demokratizaci tuhého režimu, ale jak se záhy ukázalo, nebyl schopen udržet svůj reformní kurz tváří tvář realitě, v níž mají stále silnou pozici bývalí spolupracovníci jeho otce. Tmavé obdélníky na průčelích veřejných budov, které zbyly jako stopy kultu osobnosti, tak dnes Syřanům připomínají povrchnost proklamovaných změn. Nicméně události posledních měsíců dávají tušit, že stávající baasistický režim čekají další změny.

Jaro přišlo do města

Největší uvolnění nastalo pod Bašárovým vedením v přístupu k informacím. Poprvé po třiceti letech byl povolen nezávislý tisk. Internet, dříve vyhrazený jen pro loajální občany s potřebným povolením, je dnes volně přístupný komukoli. Takřka v každém městě je několik internetových kaváren a vytáčené připojení se postupně dostává do domácností. Běžnou součástí syrského domu je i na…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte