mobrazek_1055.gif
mobrazek_1055.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1055.jpeg
Fotografie: Lionel Shriverová dává svým románem povolení cítit to, co nikdy povolené nebylo: strach, koho jako nedokonalí rodiče přivedeme na svět. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Jediná literární cena, u níž při volbě laureáta nehraje roli jeho pohlaví – takhle charakterizuje britské ocenění Orange Prize jeho zakladatelka Kate Mosseová od začátku a zopakovala to i letos v červnu, při jubilejním 10. ročníku. Naráží tak na fakt, že ačkoli 70 % všech románů ve Spojeném království napíší spisovatelky, prestižní Booker Prize nebo Whitbreadovu cenu si v drtivé většině odnesou jejich mužští kolegové. Výrok Mosseové je ale také promyšlenou provokací: o Orange Prize totiž podle pravidel mohou usilovat výhradně ženy.

S myšlenkou na čistě ženskou cenu za anglicky psanou beletrii přišla před deseti lety skupinka literárních redaktorů, novinářů, kritiků a nakladatelů obojího pohlaví. Leckdo takové soutěže považuje za nedůstojné závody, ale v anglosaské literární branži fungují jako orientační bod pro čtenáře i profesionály. Kdo má cenu, o tom se mluví, píše, ten se prodává. A protože na ženy se do té doby zapomínalo, mnoha jejich zajímavých knih si nikdo nevšímal. Samozřejmě, že pravidlo „mužům vstup zakázán“ okamžitě našlo nové soutěži nepřátele, kteří ji označovali za šovinistickou, ale projekt tím neměl o publicitu nouzi. Kromě vytvoření protiváhy pánským soubojům si dal ještě jedno předsevzetí: osvěžit literární scénu provokativními verdikty. A tomu nezůstala Orange Prize nic dlužná ani letos.

Vítěznou sošku nakonec letos při finálovém večeru políbila…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte