mobrazek_1024.gif
mobrazek_1024.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1024.jpeg
Fotografie: Náš výsadek v Minsku (zprava): Fischerová, klavírista a skladatel Dobiáš, Bartoš a Bratský. Foto Jurij Pljuščev • Autor: Respekt

Asi jen Aleš Michalevič a pár dalších disidentů vědělo, o co skutečně jde: že klub Gudwin v Minsku zavírají úřady běloruského diktátora Lukašenka v obavách z podvratného výsadku českých poslanců. Psal se pátek 3. června a do začátku naprosto výjimečné akce pro běloruskou opozici zbývaly jen dva dny.

Řekni Karáskovi ne

Jezdit do Běloruska a „podkopávat“ Lukašenkův režim se v Česku stalo dobrým zvykem. A při dozírání na loňské volby si poslanci Svatopluk Karásek (Unie svobody) a Petr Bratský (ODS) vymysleli nový bojový plán: vyjet do Minsku znova a místo peněz nebo tiskárny podpořit disidenty muzikou. K autorům nápadu se přidala ještě Táňa Fischerová a stínový ministr školství Walter Bartoš a první červnový víkend pak spiklenci do Běloruska na své vlastní náklady opravdu odletěli – jenomže bez Karáska. Ten nedostal vízum – zřejmě jako opožděný výraz díků za to, že loni na protilukašenkovské demonstraci četl v Minsku Havlův dopis.

I když jako oficiální důvod pronájmu klubu nestojí koncert, ale vernisáž české fotografické výstavy ANO pro Evropu, běloruští tajní vědí své. Po Karáskově rozhovoru pro ČTK si dali dohromady Čechy rezervovaný klub s poslaneckou cestou a Gudwin je včas „z hygienických důvodů“ uzavřen. Koncert se narychlo přesouvá na českou ambasádu.

Samotní poslanci a doprovodný klavírista Daniel Dobiáš přistávají na minském…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte