Mladí umělci putovali kolem zarostlých hrobů, v nichž leží vytěsněné národní dějiny.

Poslední květnovou sobotu uplynulo přesně šedesát let od začátku největšího poválečného masakru německého civilního obyvatelstva v Čechách. V Postoloprtech tehdy české revoluční gardy a několik jednotek československé armády postupně „koncentrovaly“ a nakonec postřílely 763 lidí. Zatímco naši politici si na toto výročí naplánovali otevření památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí nebo se odjeli schovat do jižních Čech, zdejší mládež v čele s dramatikem Miroslavem Bambuškem připravila o traumatických událostech jedinečné dokumentární divadlo z odtajněných materiálů ministerstva vnitra a obrany.

Někde v bujném háji

Malé lounské divadlo Multiprostor je obsazené do posledního místa. Před publikem ožívají hlasy českých vojáků vypovídajících před parlamentní vyšetřovací komisí, která na žádost Mezinárodního červeného kříže zkoumala v roce 1947 události postoloprtského masakru. Herci coby důstojníci se střídají před řečnickým pultem a odpovídají na otázky stylizované čtyřčlenné komise. Přesně podle stenografických záznamů se vymlouvají, zapírají, svalují odpovědnost jeden na druhého. Nakonec se ukazuje, že rozkaz ke střílení civilistů snad ani nikdo nevydal. Docházelo k němu jaksi samovolně, protože vojáci prošli těžkými boji na východní frontě a potřebovali si „zchladit žáhu“. Nikdo není potrestán, popravy se bagatelizují, ale…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte