Je mi líto, že i Respekt, který se snaží vidět skutečnost diferencovaněji, užívá ve svých článcích na toto téma stereotypizovanou představu prezidenta Beneše jako toho, kdo vyhnal naše sudetské spoluobčany po druhé světové válce. Nevyhnal je Edvard Beneš, ale my, Češi – tedy těch dnešních Čechů prarodiče. Nevyviňujme se. Stačí jen letmo prolistovat dobové noviny a lehce i dnes pochopíme, že žádný politik v té době by se nemohl rozhodnout jinak. Dekrety ostatně schválil řádně volený parlament jednomyslně, hned jakmile mohl zasedat. Byla to vůle lidu, jestli něco takového vůbec existuje.

Co se obtížněji chápe, je důvod, proč Češi dále se sudetskými Němci žít nechtěli, ba ani za cenu bezpráví, za něž vina na nich zůstane. Zajisté viděli, že vyhánějí hlavně ženy a děti. Ale – báli se jich. Měli z nich hrůzu, kterou dnes těžko evokovat. Po pět let viděli Češi mizet své židovské spoluobčany, a když se otevřely koncentrační tábory, spatřili, kam mizeli. A po pět let věděli, že po Židech jsou na řadě oni. Nedocházelo jim to jenom z řečí o německém prostoru a z arogance sudetských Němců, kteří rádi kolonizovali a pod egidou zákonného pořádku dobyvatele rabovali české vnitrozemí. Bylo tu silnější poselství. České vysoké školy byly zavřeny, a ani dítě si nemůže myslet, že by národ bez učitelů, právníků a lékařů mohl přežít. Dějepis už se učil jen německy, do nicoty se propadala i česká historie. Ale od konce první světové války uplynulo jenom dvacet let a Češi…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte