Rusko osvědčí své pojetí spravedlnosti. Po roce a půl vazby padne rozsudek nad Michailem Chodorkovským.

Ve středu 27. dubna vynese moskevský městský soud konečný verdikt nad hlavním obviněným v tzv. kauze Jukos, Michailem Chodorkovským. Ten – coby jakýsi symbol Putinovy vlády a jejího vztahu k právu – je společně s dalšími dvěma spoluobžalovanými obviněn z krácení daní a podvodu. Podle výroků ruských právních odborníků je pravděpodobné, že Chodorkovskij si za tyto domnělé zločiny odsedí kolem deseti let.

Neměl jsem zůstávat v Rusku

„Byl jsem špatný oligarcha,“ řekl nejznámější ruský obžalovaný posledních let 12. dubna během své závěrečné řeči, která trvala téměř 40 minut. Zde jsou alespoň některé argumenty, jimiž Michail Chodorkovskij toto své tvrzení dokládá: Z bankovních účtů jsem si vždy bral jen tolik peněz, kolik jsem potřeboval na život vlastní i na život své rodiny, přestože jsem si mohl brát mnohem víc. Já ale víc nepotřebuji. Je to logické – jsem podnikatel a mám zájem na tom, aby můj podnik prosperoval. Proto jsem všechny myslitelné peníze především znovu investoval. Nemám ani paláce, ani závodní auta, ani fotbalové kluby, ani majetek v zahraničí. Ruské tajné služby to velmi dobře vědí. Hlavní má chyba ovšem zřejmě spočívá v tom, že jsem zůstal v Rusku.

Poslední z argumentů je nepochybný – kdyby se Chodorkovskij zachoval podobně jako Vladimir Gusinskij nebo Boris Berezovskij,…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte