mobrazek_267.gif
mobrazek_267.gif • Autor: Respekt

vobrazek_267.jpeg
Fotografie: Foto: archiv • Autor: Respekt

Počátkem ledna byl v New Yorku zveřejněn dlouho očekávaný výsledek mezinárodní soutěže na památník obětem teroristických útoků na věže Světového obchodního centra 26. února 1993 a 11. září 2001. Vítězem se stal řadový zaměstnanec městského Úřadu pro výstavbu, architekt Michael Arad (34), spoluautor návrhů policejních stanic v Bronxu a Brooklynu. Porota jeho projekt vybrala z celkových 5201 návrhů a stavba v celkové hodnotě 350 milionů dolarů rozvířila diskusi mezi odborníky i veřejností.

Aradův koncept předpokládá zapuštění dvou vodních ploch na půdorysu bývalých věží devět metrů pod úroveň okolního prostranství. Stěny obrovských čtvercových prohlubní tvoří pouze padající voda, hladina na dně zrcadlí oblohu. Památník bude přístupný i z podzemí, odkud návštěvníci skrze vodní clonu uvidí rozostřené chvějící se panorama nových věží WTC, jež se začnou brzy stavět. Do obrubně vodních ploch v podzemí pak budou vytesána jména obětí. Před vyhlášením výsledku však musel architekt přistoupit na podmínky poroty – především mu byla předepsána spolupráce se zkušeným zahradním architektem Peterem Walkerem (71), který přetvoří původně strohou plochu náměstí v příjemný zelený park.

Jedním z nedořešených témat pomníku stále zůstává otázka, kolik jmen obětí a jak by mělo být připomenuto. Odkaz na konkrétní lidi, které teroristé připravili o život, byl podmínkou už v zadání soutěže – měl tak být…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte