Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Neplatiči do mlýnku na maso

Fotografie: Magda Poláková už to vzdala, primátor to bere pragmaticky a Kladno – se má na co těšit. (Na snímku paní Poláková se synem a manželem.) Foto Ludvík Hradilek. • Autor: Respekt
Fotografie: Magda Poláková už to vzdala, primátor to bere pragmaticky a Kladno – se má na co těšit. (Na snímku paní Poláková se synem a manželem.) Foto Ludvík Hradilek. • Autor: Respekt

V industriální zóně na kraji Kladna roste nová fabrika. Nejedná se ale o počin nového investora, který by do regionu přinesl práci nebo kapitál. V činžáku pro zaměstnance bývalého masokombinátu roste fabrika na nešťastné lidi. Postavil ji magistrát a do městského těla tím vložil cosi jako časovanou kapsli s jedem. Otázka zní, proč.

Cesta končí

Nikde ani živáčka. Z mlhy zahalující kladenskou periferii se činžák v komplexu bývalých jatek vynořuje jako pomník dávno zapomenuté války. Rozbitá okna ve špinavých chodbách představují jediné zdroje matného osvětlení. Na ohořelých dveřích jsou někdy fixou napsána jména současných obyvatel, někde dveře chybí úplně. Tady ve čtyřech patrech bydlí ti, kteří městu opakovaně odmítli platit nájem a pravděpodobně ho nikdy platit nebudou. Ale i ti, jejichž dům šel do demolice a radnice jim zde nabídla náhradní ubytování. Nebo ti, kteří se ranou osudu dostali do nečekané platební neschopnosti. Dnes už jsou ale důvody lhostejné: pro radnici i pro lidi okolo představují zdejších obyvatelé jeden nerozlišitelný chumel. Úřední čeština třetího tisíciletí jim přiřkla název „problémoví neplatiči“ a tady v masokombinátu jich dnes přežívá něco kolem dvou stovek. Až na pár výjimek všechno samí Romové.

Magda Poláková bydlela spolu s rodiči a čtyřletým synem v ubytovně pro hendikepované seniory. Stále stoupající nájem ve specializovaném bytě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v52.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.