Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Zelená elektřina za pevnou cenu

Fotografie: Za rok se vrátím – a určím vám cenu. (Elektrárna na Mravenečníku v Jeseníkách.) Foto archiv ČEZ • Autor: Respekt
Fotografie: Za rok se vrátím – a určím vám cenu. (Elektrárna na Mravenečníku v Jeseníkách.) Foto archiv ČEZ • Autor: Respekt

Kolik by stála elektřina, kdyby se do ní započítávaly všechny náklady? Tedy nejen na výrobu, ale i ty externí, třeba dopad na zdraví obyvatel, klimatické změny, snížení zemědělské produkce kvůli spadu škodlivin atd. Nedávná studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy a VŠE odhaduje, že náklady na výrobu elektřiny z uhlí by se tím například zdvojnásobily.

Žádný stát však zatím neumí promítnout zmíněné faktory do cen energií. I proto volí alespoň částečné řešení – podporuje ekologicky čisté, obnovitelné zdroje energie, kde jsou tyto externí náklady minimální. Zákon, který měl pro tento druh podnikání zajistit stabilní podmínky, ležel v parlamentu více než rok kvůli nevůli a laxnímu přístupu některých poslanců především z hospodářského výboru Poslanecké sněmovny. Sněmovna by se tak k jeho projednávání měla dostat až tento týden.

Co je nejlevnější

Obnovitelnými zdroji energie se rozumí především vítr, sluneční záření, voda či biomasa. Česká republika se vstupem do EU zavázala k jejich podpoře a do roku 2010 slíbila takto vyrábět více než 8 % celkově spotřebované elektřiny. K tomu budou zapotřebí investice ve výši více než 10 miliard korun ročně.

Jak naznačila i zmíněná studie, problém tkví především v tom, že dokud nejsou do výrobních cen „klasické“ energie započítány externí náklady, nemůže se „zelená“ na liberalizovaném…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v51.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.