Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Mezi liberalismem a konzervatismem

Jsem vděčný panu Millerovi za jeho článek Kdo určuje morálku (Respekt č. 48/2004), v němž se snaží povzbudit debatu o tradičních hodnotách, o liberalismu a konzervatismu. Podobné diskuse mají prastaré kořeny… Jejich počátky lze hledat v 18. století, ba ještě dříve. Mnozí dnešní konzervativci by vřele zastávali to, co kdysi houževnatě obhajovali někdejší liberálové (příkladem může být svoboda vyznání nebo rovnost ras). Během té dlouhé doby se situace značně znepřehlednila a existuje veliké množství různých variant obou základních postojů, takže žádná ostrá hranice mezi liberály a konzervativci neexistuje ani v teorii, ani v praxi. Za druhé nás pohled do dějin učí, že západní civilizace stojí na spojenectví mezi oběma tábory, spojenectví polemickém, často napjatém, nicméně založeném na hluboké víře v Západ a v jeho tradice.

Rozchod s fundamentalisty

Tradice Západu jsou ovšem dvojaké. Lze si toho všimnout třeba na křesťanství, které je pro některé garantem tradičních hodnot, pro jiné (třeba i pro mne) je naopak výzvou k neustálému přehodnocování tradic a liter ve prospěch Ducha. Podobně dopadneme také při pohledu na demokracii, která může být vnímána jako stavba postavená jednou a provždy na pilířích úctyhodných tradic, ale zároveň a naopak jako samoorganizující se proces, rostoucí díky důvěře ve zdravý rozum a svědomí svobodných občanů. Umírněný konzervatismus je, myslím,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v51.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.