Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Scéna

Výstavy

vobrazek_2029.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_2029.jpeg • Autor: Respekt

Toto pondělí se dozvíme, kdo bude letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky do pětatřiceti let. Rozhodne o tom mezinárodní porota, která se sejde v brněnském Domě umění. Tam a v přilehlé Moravské galerii vystavuje šest finalistů. Za favority jsou považováni výtvarník Ján Mančuška, který vystavil před obrazy české meziválečné moderny v brněnské Moravské galerii hliníkové plechy s prořezanými texty přemítajícími o moderním umění, a výtvarná skupina Rafani, na jejichž tvorbě porota oceňuje „intervenci do traumatických, sociálních a politických problémů.“ Cenu předá Václav Havel na oslavě, jež propukne v pondělí večer v brněnském HaDivadle. Výstavy v Brně potrvají do 28. listopadu.

•••

V Moravské galerii v Brně (Pražákův palác) je od začátku listopadu k vidění také zajímavá retrospektivní výstava grafického díla Bridget Rileyové, která patří k nejvýznamnějším britským představitelkám op-artu. Autorka vědomě navazuje na tvůrčí metody Leonardovy, Monetovy, Seuratovy a italských futuristů. Ve svém díle oslavuje a zároveň zkoumá možnosti vidění, pracuje s kvalitami světla, barev a vyvolává zdání pohybu. „Oko cestuje po povrchu díla, jako by pozorovalo přírodu. Mělo by cítit konejšení, zažívat roztržky i sváry. Chvíli není na co se dívat, a najednou se na plátně objeví záplava optických událostí,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v47.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.