Potrestání tunelujících bankéřů je dobrou zprávou, plzeňský krajský soud tedy minulé pondělí učinil spravedlnosti zadost. Po sedmi letech vyšetřování byli odsouzeni Jan Peterka a Milan Nenádl, šéfové Kreditní banky, která zkrachovala v roce 1996. Oba dostali pět let nepodmíněně za zpronevěru deseti milionů korun – podle soudu podepisovali pro banku nevýhodné smlouvy při obchodech se společností Motoinvest. Jenže je tu i jedna špatná zpráva: třetí obžalovaný tunelář, bývalý ředitel Motoinvestu Jan Dienstl, byl osvobozen. Soudce jej zprostil viny, protože se prý svým podpisem pod zmíněnými smlouvami pouze snažil zajistit pro Motoinvest nejvýhodnější obchodní podmínky.

Soudní verdikt by měl logiku, kdyby Nenádl a Peterka nepodepisovali smlouvy v době, kdy majoritním vlastníkem peněžního ústavu byl právě Motoinvest v čele s Dienstlem. V počátcích vyšetřování mělo státní zastupitelství dokumenty, podle nichž obchody s Kreditní bankou – zjednodušeně její tunelování na úkor klientů – mohly Motoinvestu vynést až miliardu korun. Nyní, po sedmi letech, je konstatováno, že škoda dosáhla jen deseti milionů. Na podstatě to ale nic nemění. Kreditní banku ovládal Motoinvest a bez souhlasu jeho šéfů, tedy především Dienstla, by představitelé banky nemohli podepsat žádnou smlouvu. Dienstlovo osvobození prostě nemá žádnou logiku.

•••

Pěkných pár tisíc let po konci poslední doby ledové, poté co Evropané začali ve velkém konzumovat…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte