mobrazek_1610.gif
mobrazek_1610.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1610.jpeg
Fotografie: Ex libris F. G. Foto archiv • Autor: Respekt

Jedinečné místo v české literatuře zajišťují Františkovi Gellnerovi básně, z nichž část napsal ještě před maturitou v rodné Mladé Boleslavi, další pak ve Vídni, kam se přihlásil na techniku, a v Příbrami, kde to stejně neúspěšně zkoušel na báňské akademii. Ve studiu mu překážely bohémské návyky, zato jeho verše pronikly na scény kabaretů a nekonformní mládež si je recitovala po hospodách. Pozornost jim věnovala i vážná kritika. Arne Novák je označil za „nestoudné“, zatímco Viktor Dyk autora přiřadil k velkým ironikům typu Heineho, Havlíčka či Nerudy.

V prvotině Po nás ať přijde potopa! z roku 1901 se dvacetiletý debutant napůl bolestně, napůl cynicky vyznával z opilství, promiskuity a hlavně z hlubokého znechucení pokryteckou morálkou. S geniální jistotou nasadil přesný tón, který se o nějakých šedesát let později široce rozezněl v rockerském undergroundu. Sebezničující zhýralost je u Gellnera vzpurným gestem. Byl policejně evidovaným anarchistou a blízko měl i k literátům kolem budoucího komunistického klasika S. K. Neumanna. O roli revolučních intelektuálů si však nedělal iluze: „Když v šero rudý kohout zakokrhá, / k snům svého mládí navrátím se zpět. / A budu z těch, jež ruka druhů vrhá / po vykonané práci do šachet,“ napsal na prahu století, v němž se tato vize vrchovatě naplnila. O šest let později se už jen jasnozřivě pousmál nad inzerátem, jímž S. K. Neumann hledal …

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte