Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Volá Londýnská

Fotografie: Tak,děti, teď si řekneme něco o AFRICE a HUDBĚ. (Jaroslav Kotal při projektovém vyučování. V tělocvičně - půda ještě nebyla.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Tak,děti, teď si řekneme něco o AFRICE a HUDBĚ. (Jaroslav Kotal při projektovém vyučování. V tělocvičně - půda ještě nebyla.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Mohla by to být úplně banální zpráva pro obecní věstník, ale není. Radní druhé pražské části dali výpověď řediteli jedné základní školy, jenže událost se dostala až k primátorovi, a dokonce i k prezidentovi. Ti by měli podle představ zděšených rodičů pomoci nenadálé odvolání zvrátit. V sázce prý totiž není jen jedna ředitelská kariéra, ale vyhlášená škola, která zkouší učit jinak, než je v tuzemsku běžné: bez drilu, tradičních předmětů, bezduchého biflování, učebnic.

Oblíbený diktátor

V Praze je sice nějakých tři sta základních škol, angažovaní rodiče už ale deset let vědí, že pokud chtějí své dítě uchránit od šedi postkomunistického školství a neutrácet přitom za soukromý ústav, musí zamířit do Londýnské ulice. Tamní ředitel Jaroslav Kotal (64) chtěl učit jinak, než bylo obvyklé, a od začátku hledal v zaťatém systému skulinky, jak toho dosáhnout. Když to šlo, zrušil známky nebo železný zvyk sedět při hodinách v lavicích. Když chtěli rodiče vyměnit nekomunikativního učitele, tak ho vyměnil. Kantorům dal volnost a rodičům, kteří pak v osnovách nacházeli nečekané skuliny, říkal, že škola není od toho, aby biflovala děti na přijímací zkoušky na střední školu, ale prostě je připravila do života.

Kotalova velká chvíle pak přišla loni. Sotva mu to ministerská reforma dovolila, jako jeden z deseti ředitelů v republice přihlásil svůj ústav do experimentu, v jehož rámci mohl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v35.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.