Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Svéráz národních sklepů v Růžové

Fotografie: Vztahy máme navázané - a mramor je taky v pohodě. (Starostka Helena Křížková a Václav Šimice.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Vztahy máme navázané - a mramor je taky v pohodě. (Starostka Helena Křížková a Václav Šimice.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Srbská Kamenice a Růžová – dvě zapadlé obce ztracené pospolu v lesích kdesi u saských hranic. Jen málokdo by v jejich ospalých kulisách hledal skryté drama o lidské křivdě, vině a utrpení. A přece tady je. V každé z těch blízkých obcí ho však herci hrají jinak.

Všichni dobří rodáci

Dějiny tu šly podobně: zatímco před válkou se Růžová i Srbská Kamenice pyšnily více než tisícovkou obyvatel převážně německé národnosti, dnes jsou z nich malé vesničky hledající způsob, jak ke svým dvěma stovkám místních nalákat nějaké turisty. Stejně jako všude v bývalých Sudetech tu před válkou žilo jen pár českých rodin, dnes je poměr opačný. Z původních německých obyvatel tu zbyla jen hrstka pamětníků, kteří se dají spočítat na prstech jedné ruky. Na první pohled se zdá, že až na statistiku tady už nic jiného o minulosti nesvědčí. Když ale na toto téma přijde řeč, vzplanou vzpomínky na hořkou historii v každém z usedlíků. Každý z nich ji nese v sobě a každý se s ní vypořádal po svém. Stejně jako obě zmíněné obce.

V parném dopoledni projíždějí Srbskou Kamenicí cyklisté. Když zvednou hlavu od řídítek, musí je zarazit barokní kostel, jehož opravená krása odlišuje ves od jiných sídlišť okolního českého pohraničí. A hned vedle chrámu Páně je upravený hřbitov, kde lze vedle hrobů českých obyvatel najít i zachovalé hroby jejich dávných německých sousedů. Plakát u kostelních dveří ohlašuje v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v35.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.