Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Oprav dům, pokácej strom

mobrazek_1421.gif
mobrazek_1421.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1421.jpeg
Fotografie: Česká náměstí zůstávají i patnáct let po listopadu životu nepřátelským místem. (Plzeň, 2003.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Tu změnu nelze přehlédnout. Rynky zdejších historických měst se jeden po druhém zbavují nesnesitelně šedivých fasád a vrací se jim někdejší malebnost: domy hrají příjemně pestrými barvami a kdysi všudypřítomný asfaltový koberec po čtyřicetileté pauze opět uvolňuje místo kamenné dlažbě.

Přes tuto nepopiratelnou změnu k lepšímu však bohužel stále zůstávají tuzemská náměstí neobyvatelným prostorem, vstřícným k člověku asi podobně jako vyprahlé tropické pouště. Smutným paradoxem je, že z velké části za to mohou právě památkáři a jejich snaha vrátit těmto místům „historickou podobu“.

Tady bude dlažba

Ukázkově to lze dokumentovat na příkladu hanáckého Uničova. Město se pyšní půvabným náměstím se vzorně restaurovanou renesanční radnicí a opravenými průčelími starobylých domů. K dokonalosti podle památkářů už chybí pouze jediné: položit dlažbu a při té příležitosti vykácet „ahistorické“ stromořadí, které brání ve výhledu na čerstvě vyšperkované fasády. V Uničově to nakonec dopadlo dobře. Proti fachidiotskému nápadu se zvedla taková vlna odporu, že na kácení nedošlo. Jinde jsou ovšem výsledky historických rekonstrukcí prováděných pod bdělým dohledem památkové péče podstatně horší.

V Praze, Olomouci, Brně, Plzni i Českých Budějovicích a na mnoha dalších místech, jsou náměstí zadlážděna do posledního místečka a důsledně zbavena „ahistorických“…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte