Byl to okamžik hodný pozornosti, jaké se vědcům často nedostává. A to přestože při něm nebyl uveřejněn převratný objev, ale vlastně naopak. Na konferenci v Dublinu minulý týden vystoupil populární britský astrofyzik Stephen Hawking a za pomoci velmi komplikovaných rovnic vyvracel jednu ze svých stěžejních, značně kontroverzních teorií o zániku černých děr. Přes veškerou snahu žádný z odpůrců jeho výpočty během třiceti let zpochybnit nedokázal. Jediný, komu se to nakonec podařilo, byl Hawking sám, a proto se rozhodl přiznat se k omylu. V ješitném světě vědy je to mimořádné gesto. Snad jej astrofyzik obdivovaný pro svou houževnatost byl schopen i proto, že jako člověk připravený zákeřnou nemocí o hlas a trvale upoutaný na invalidní vozík, nahlíží na životní úspěchy i prohry pod trochu jiným zorným úhlem než ostatní. Kupříkladu zakladatel moderní hvězdné astronomie Arthur Eddington svého času odmítal připustit existenci černých děr, protože odporovala jeho představám o hvězdné rovnováze, a zdržel tak jejich výzkum o desítky let. Nezbývá tedy než doufat, že příklad profesora Hawkinga bude táhnout. Ostatně i žáci proslulého fyzika Jamese Maxwella vzpomínají, že nejvíce toho pochopili, když viděli, jakým způsobem jejich učitel hledá chyby a snaží se je odstranit.

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte