Na soukromý pozemek pana Šimona Janíčka v obci Nededza u Žiliny před pár dny bez jeho souhlasu vjely stavební stroje a začaly odvážet zeminu. Je to jeden z pozemků, na němž jihokorejská automobilka KIA (součást koncernu Hyundai) plánuje do roku 2006 postavit svůj obří evropský závod.

Slovenská vláda je z automobilky nadšená: investice za 700 milionů eur má jen v samotném závodě přinést práci 2400 lidem a za pár let tady má z výrobních pásů sjíždět dvě stě tisíc aut ročně. Jenže zatím se vládě a žilinské samosprávě podařilo jen popudit místní. Od skupiny drobných zemědělců a důchodců, mezi něž patří i pan Janíček, se nepovedlo získat pozemky po dobrém, a tak to úřady zkouší po zlém.

Sabotáž plantážníků

Do soutěže středoevropských zemí se Slovensko zapojilo až „za pět minut dvanáct“. Hlavní vyjednávač, ministr hospodářství Pavol Rusko (někdejší spolumajitel a ředitel nejsilnější komerční televize Markíza), pouštěl do médií zprávy o hrdinském vzepětí svého týmu, který prý usilovně dohání ztrátu. Koncem loňského roku vypadlo ze hry Česko a ve finále dala KIA opravdu před Polskem přednost Slovensku.

Po oslavách však začalo vyplouvat najevo, že ministr Rusko dával Korejcům některé sliby naslepo. Tak například do konce srpna mají mít pozemky pro automobilku za sebou hrubou povrchovou úpravu. Dnes, v druhé polovině července, byla vlastnická práva převedena ve prospěch budoucí stavby teprve asi u třetiny pozemků. Majitelé si totiž…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte