Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Svět kolem

mobrazek_1245.gif
mobrazek_1245.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1245.jpeg
Fotografie: Thomas Klestil. Foto ČTK • Autor: Respekt

V úterý prohlásil jihoafrický ministr pro zpravodajské služby Ronald Kasrils, že jeho země podnikne zákonné kroky proti svým občanům, kteří slouží v cizích armádách. Tento problém byl nastolen počátkem července v Kapském Městě na konferenci nazvané „Obhajoba nezadatelných práv Palestinců“ sponzorované OSN. Vyrukoval s ním jihoafrický občan, delegát Výboru solidarity s Palestinou, a oslovil přímo ministra Kasrilse: Má jeho úřad informace o tom, že by v Jižní Africe probíhal nábor do izraelské armády? Kasrils, který je sám Žid, to nepotvrdil a naopak si vyžádal detailní informace. Jakmile je prý získá, JAR podnikne proti svým občanům sloužícím v izraelské armádě zákonné kroky. Otevřenější byl ředitel Jihoafrické sionistické federace Sidney Shapiro. Jihoafričtí občané, kteří slouží v izraelské armádě, jsou zároveň izraelskými občany, tudíž je pro ně tato služba povinná. Jasno do věci nevnesla ani mluvčí Kasrilsova ministerstva Liora Danielsová: zákon zakazuje občanům sloužit v cizích armádách, ale nelze říci, zda se to vztahuje na nositele dvojího občanství. Co si z toho vybrat? Je to klasický problém dvojího občanství. První stát zakazuje službu v cizí armádě, druhý stát ji u sebe vyžaduje povinně. Zkrátka ne každý má takové štěstí, aby měl dvojí občanství třeba USA a Británie, států bez povinné vojenské služby. Nicméně už letos čeká tento luxus i na Čechy.

V úterý v…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte