Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Hekmatjárova válka

mobrazek_1198.gif
mobrazek_1198.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1198.jpeg
Fotografie: Řekli mi, že Američané bombardují jen Paštuny, ale ne Tádžiky, a tak jsem se dal k Hezbe Islámí. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Komunista a neúspěšný student, povstalecký vůdce, předseda vlády, polní velitel, exulant a poté opět povstalecký vůdce – to je stručný výčet fází v kariéře afghánského Paštuna Gulbuddína Hekmatjára. Lidé, kteří s ním přišli do styku, ho označují za mimořádně krutého, lstivého člověka, schopného v touze po moci udělat cokoli. O jeho boji proti sovětské armádě v 80. letech se traduje, že povraždil více bojovníků z ostatních frakcí než sovětských vojáků. Po svržení promoskevského komunistického režimu nechal kvůli nenaplněným ambicím ostřelovat raketami hlavní město Kábul – počet obětí se odhaduje až na 50 tisíc. Koncem 90. let bojoval proti tálibánům, a po jejich svržení s nimi uzavřel spojenectví.

Hekmatjárův příběh vypovídá o typickém afghánském mudžáhidovi, který ovšem na rozdíl od některých ostatních nepochopil, že se svět mění a také Afghánistán že je už jinde, než byl před lety. Vzhledem k současné chvílemi dost zoufalé snaze prezidenta Hamída Karzáího dovést zemi k demokratickým volbám – minulý týden byly volby plánované na září opět odloženy – není od věci na Hekmatjárově příkladě připomenout, s jakými lidmi mají Karzáí a členové mezinárodní vojenské mise tu čest bojovat.

Komunisti, tálibáni

Gulbuddín Hekmatjár se narodil před 64 lety ve městě Imám Sáheb na hranici s Tádžikistánem. Ačkoli je někdy zmiňován jako inženýr, polytechnickou fakultu…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte