0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí12. 6. 20047 minut

Zavři dveře, jde dalajlama

Naděje, že mezinárodní tlak přinutí Čínu uvolnit sevření už přes půl století okupovaného Tibetu, snad nikdy nebyla tak mizivá jako dnes. Dalajlama, nositel Nobelovy ceny míru, objíždí zeměkouli – a kromě toho se snaží také navazovat kontakty s Pekingem –, ale kvůli ekonomickému rozkvětu Číny se po světě stává stále méně vyhledávaným společníkem. Před měsícem byl na návštěvě v Británii. Princ Charles, jeho dlouholetý příznivec, se s ním sešel, také ministr zahraničí Jack Straw si na dalajlamu udělal čas. V liverpoolské katedrále oslovil tibetský duchovní vůdce tisíce fanoušků. Ale britský premiér Tony Blair hosta nepřijal, podle tiskového mluvčího prý kvůli „pracovnímu přetížení“. Předsedkyně britské Tibetské společnosti Philippa Carricková řekla, že to je nepochopitelné. „V kontextu tažení proti terorismu by Blair měl ukázat svou podporu muži, který vždy nabádal své stoupence, aby se v boji za Tibet uchylovali pouze k mírumilovným prostředkům.“

Fotografie: Vaše svatosti, já na vás mám čas. (Princ Charles vítá dalajlamu.) Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Vaše svatosti, já na vás mám čas. (Princ Charles vítá dalajlamu.) Foto: Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Vaše svatosti, já na vás mám čas. (Princ Charles vítá dalajlamu.) Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Naděje, že mezinárodní tlak přinutí Čínu uvolnit sevření už přes půl století okupovaného Tibetu, snad nikdy nebyla tak mizivá jako dnes. Dalajlama, nositel Nobelovy ceny míru, objíždí zeměkouli – a kromě toho se snaží také navazovat kontakty s Pekingem –, ale kvůli ekonomickému rozkvětu Číny se po světě stává stále méně vyhledávaným společníkem. Před měsícem byl na návštěvě v Británii. Princ Charles, jeho dlouholetý příznivec, se s ním sešel, také ministr zahraničí Jack Straw si na dalajlamu udělal čas. V liverpoolské katedrále oslovil tibetský duchovní vůdce tisíce fanoušků. Ale britský premiér Tony Blair hosta nepřijal, podle tiskového mluvčího prý kvůli „pracovnímu přetížení“. Předsedkyně britské Tibetské společnosti Philippa Carricková řekla, že to je nepochopitelné. „V kontextu tažení proti terorismu by Blair měl ukázat svou podporu muži, který vždy nabádal své stoupence, aby se v boji za Tibet uchylovali pouze k mírumilovným prostředkům.“

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na co nezapomínat

Před půldruhým měsícem Blair ovšem neváhal přijmout čínského premiéra Wen Ťia-paoa, který pak právě v Británii ukončil svou první návštěvu Evropy. Během ní zavítal Wen ještě do Bruselu, Paříže, Berlína a Dublinu. Problematika porušování lidských práv, začátkem 90. let ještě dost zdůrazňovaná brzda v jednáních, se odsunula v nejlepším případě do rozhovorů za zavřenými dveřmi. Jenže…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc